Archiwum Narodowego w Krakowie zaprasza promocję książki Janiny Mirosławy Stoksik Geometrzy małopolscy do końca XVIII w. Z dziejów geodezji i kartografii wielkoskalowej w Polsce. Prezentacja książki oraz spotkanie z autorką odbędzie się dziś (7 kwietnia, poniedziałek) o godz. 17:00 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa przy ul. Św. Jana 12.
Książka Janiny Mirosławy Stoksik to rezultat wieloletnich badań pracy nad historią kształcenia geometrów w czasach staropolskich oraz analizowania zachowanych efektów ich pracy. Temat ten w tak szerokim ujęciu został opublikowany po raz pierwszy. Uniwersytet Krakowski w okresie staropolskim wykształcił wielu znanych geometrów, a stworzone przez nich mapy zachowały się m.in. w zbiorach polskich archiwów i stanowią doskonałe źródło dla różnorodnych badań.
Publikacja zawiera gruntowną analizę zasad tworzenia map w Małopolsce w porównaniu z pozostałymi głównymi ośrodkami kartograficznymi dawnej Polski, znajdziemy tu również dzieje uniwersyteckiej katedry kształcącej geometrów oraz opis zawodowych losów jej absolwentów. Wydawnictwo zostało zilustrowane reprodukcjami materiałów kartograficznych, co wzmacnia walor poznawczy książki.
Janina Mirosława Stoksik to absolwentka Wydziału Historyczno-Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk humanistycznych. Emerytowany, wieloletni pracownik naukowy (adiunkt) Archiwum Państwowego w Krakowie (obecnie Archiwum Narodowe w Krakowie), m.in. kierownik i kustosz oddziałów gromadzących akta staropolskie i zbiory kartograficzne. Autorka ponad 50 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym szeregu opracowań z zakresu historii Polski XVI–XIX wieku.