Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Nieprzystosowany chodnik, linia tramwajowa

Wyremontowane chodniki powinny odpowiadać na potrzeby osób ograniczonych ruchowo. Dlaczego nie zawsze tak jest? Na problem zwraca uwagę w swojej interpelacji radna Nina Gabryś. Z kolei głos mieszkańcom Krakowa we wszystkich swoich interpelacjach oddaje radny Łukasz Gibała.

Fot. Wiesław Majka

Radna Nina Gabryś interpelowała w sprawie wyremontowanego chodnika wzdłuż ul. Orkana. Okazuje się, że chodnik po remoncie, w ramach którego zamontowano wysokie krawężniki, nie odpowiada na potrzeby osób ograniczonych ruchowo (niepełnosprawnych, rodziców z wózkami, osób starszych, małych dzieci na rowerach). Radna twierdzi, że budzi to niepokój, szczególnie przez wzgląd na fakt, że chodnik prowadzi do żłobka, gdzie codziennie przejeżdża kilkadziesiąt wózków dziecięcych, a w sąsiedztwie mieszkają osoby niepełnosprawne i starsze. Radna prosi o informację w tej sprawie.

Radny Łukasz Gibała pyta, czy istnieje techniczna możliwość odbierania śmieci selektywnie zbieranych od mieszkańców domów jednorodzinnych w odstępach dwutygodniowych? Jak przekonuje radny, obecnie odpady takie zbierane są raz w miesiącu, co stanowi swego rodzaju niedogodność i konieczność magazynowania śmieci przez mieszkańców przez relatywnie długi okres czasu.

W kolejnej interpelacji radny Gibała obawia się, że długo wyczekiwana linia tramwajowa przez Prądnik Czerwony do Mistrzejowic ma być jedynie pretekstem dla przekształcenia obecnie zielonej i przyjaznej dla mieszkańców ulicy Meissnera w kolejną ruchliwą arterię samochodową z dodatkowymi pasami ruchu i ekranami akustycznymi, pozbawioną zieleni i uciążliwą, zwłaszcza dla dzieci i seniorów. Dlatego radny prosi o odpowiedź na następujące pytania: Jakie zmiany w zakresie pasów ruchu, zieleni i budowy ekranów akustycznych wzdłuż ul. Meissnera kryje w sobie obecnie procedowany projekt budowy linii tramwajowej? Ile drzew i krzewów jest przeznaczonych do wycinki i jak zmieni się powierzchnia zieleni przydrożnej względem obecnego stanu? Na jakim etapie jest realizacja omawianej inwestycji i jakie są plany miasta w tym zakresie?

Jak twierdzi radny Gibała mieszkańcy Czyżyn zaangażowani w powstanie i prowadzenie przez wiele lat ogrodu społecznego „Zielono Mi” są zaniepokojeni wciąż nierozwiązanymi problemami związanymi z jego funkcjonowaniem. Pomimo, iż od powstania ogrodu minęło już około siedem lat, nadal nie rozwiązano podstawowej dla jego funkcjonowania kwestii, jaką jest dostęp do wody. W ogrodzie rosną cenne i wrażliwe rośliny, wymagające regularnego podlewania. W związku z powyższym radny chciałby wiedzieć, jak zostanie rozwiązana sprawa dostępu ogrodu do wody, jaki będzie harmonogram podlewania ogrodu. Radny pyta także, dlaczego dostępu do wody nie udało się zapewnić wcześniej?

W ostatniej interpelacji radny Gibała znów oddaje głos mieszkańcom, którzy zwracają uwagę na ogromne opóźnienia infrastrukturalne w zakresie remontów ulic i budowy brakujących chodników na obszarach słabiej zurbanizowanych. Mowa tu zarówno o obrzeżach, jak i o obszarach położonych nieopodal geograficznego środka Krakowa (jak Łęg czy Płaszów), ale zaniedbywanych od wielu lat. Radny prosi o przedstawienie pełnego wykazu ulic w Krakowie pozbawionych kanalizacji burzowej i chodników, które zdaniem urzędników jednostek miejskich wymagają kompleksowego remontu. Radny pyta też dlaczego w ciągu ulicy Półłanki dało się zbudować równe asfaltowe chodniki mimo braku odwodnienia, a w Łęgu i innych miejscach ponoć nie jest to możliwe? 

pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2019-05-22
Data aktualizacji: 2019-05-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź