Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

IPCC alarmuje, radny interweniuje

Radny Artur Buszek chciałby, żeby Kraków przystąpił do „Porozumienia Burmistrzów na rzecz klimatu i energii". W swojej interpelacji wyjaśnia, że sprawa ma związek z alarmującymi informacjami z raportu IPCC (Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu) dotyczących stanu klimatu i przekonuje, że w związku z tym istotne są działania na każdym szczeblu, w tym także samorządowym. Z kolei radny Łukasz Wantuch ma pomysł na to jak zmniejszyć koszty ogrzewania w budynkach, a radna Renata Kucharska wnioskuje o przeznaczenie działki w Łuczanowicach pod Smoczy Skwer.

Fot. Małgorzata Kubowicz

W zeszłym roku do radnego Łukasza Wantucha zgłosili się przedstawiciele jednej z firm produkujących sterowniki ogrzewania. Ich system zapewnia indywidualne sterowanie ogrzewaniem każdej sali wraz z odcięciem w razie otwarcia okna i obniżeniem temperatury w nocy. Jak twierdzi radny, program pilotażowy wykazał, że oszczędności mogą wynieść nawet 70%, system zwraca się po niecałym roku. Radny chciałby zorganizować program pilotażowy w wysokości 150 000 zł w tym roku, a jeżeli wyniki się potwierdzą, w przyszłym roku zorganizować centralny przetarg na kilka milionów złotych i unowocześnić systemy ogrzewania we wszystkich budynkach należących do gminy Kraków. W związku z tym radny prosi o podanie w ilu samorządowych krakowskich żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych jest ogrzewanie z MPEC, a w ilu gazowe (lub inne, na przykład elektryczne lub mieszane) oraz w ilu placówkach jest zamontowane indywidualne sterowanie ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu.

W kolejnej interpelacji radny Wantuch prosi o podanie wysokości sprzedaży biletów jednorazowych i miesięcznych za okres kwiecień 2019 (stare ceny) i maj 2019 (pierwszy miesiąc z nowymi cenami). Radny prosi również o podanie całkowitej sprzedaży biletów jednorazowych za rok 2018. Celem tych danych są obliczenia do superbiletu i biletu turysty.

W trzeciej swojej interpelacji radny Wantuch - w nawiązaniu do odpowiedzi na wcześniejszą interpelację dotyczącą zakupu opasek lokalizacyjnych dla osób cierpiących na choroby neurodegeneracyjne prosi o zorganizowanie spotkania technicznego z jego udziałem i przedstawicielami UMK, gdzie wytłumaczy zasady projektu, którego jest autorem.

Pierwsza interpelacja radnego Artura Buszka dotyczy przystąpienia Krakowa do „Porozumienia Burmistrzów na rzecz klimatu i energii". Jak wyjaśnia radny, porozumienie to powstało w 2008 roku w Europie, a jego celem jest skupienie przedstawicieli władz samorządowych, które chcą dobrowolnie podjąć zobowiązanie realizacji unijnych celów w zakresie klimatu i energii. Obecnie skupia ona pond 7000 jednostek administracji lokalnej i regionalnej z 57 krajów, które mogą korzystać z siły, jaką oferuje mający światowy zasięg, zrzeszający wielu interesariuszy ruch oraz stojące za nim wsparcie techniczne i metodologiczne zapewniane przez wyspecjalizowane biura. Miasta-sygnatariusze zobowiązują się do działania w celu wsparcia procesu realizacji unijnego celu polegającego na redukcji emisji gazów cieplarnianych o 40% do roku 2030 oraz przyjęcia wspólnego podejścia do zmniejszenia wpływu na środowisko i przystosowania się do zmian klimatycznych. Spośród miast i gmin z Polski sygnatariuszami Porozumienia Burmistrzów są m.in.: Warszawa, Wrocław, Gdynia, a także mniejsze miejscowości, jak np. Niepołomice. Radny przekonuje, że wobec alarmujących informacji z raportu IPCC (Intergovememental Panel on Climate Change, czyli Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu) dotyczących stanu klimatu istotne są działania na każdym szczeblu, w tym także samorządowym. Dlatego też radny prosi o informacje odnośnie możliwości przystąpienia Gminy Miejskiej Kraków do „Porozumienia Burmistrzów na rzecz klimatu i energii".

Radny Buszek interweniuje też w sprawie budowy drugiej drogi dojazdowej na os. Złocień. Radny przypomina, że obecnie mieszka tam ok. 10 tys. mieszkańców, a osiedle dysponuje tylko jedną drogą dojazdową (ul. Agatowa). Brak alternatywnych dróg wjazdowych i wyjazdowych na osiedle powoduje duże komplikacje komunikacyjne, a także może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Alternatywną droga dla osiedla powinna być ul. Domagały, która niestety jest niedokończona z powodu wykrycia kabla zasilającego SN przynależnego do TELE-FONIKI. W budżecie miasta Krakowa na rok 2019 jest zapewnione finansowanie dokończenia budowy ul. Domagały. Zgodnie z zebranymi informacjami 17 grudnia 2018 r. odbyło się spotkanie w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa z przedstawicielem TELE-FONIKI w celu ustalenia warunków umożliwiających dokończenie inwestycji. M.in. ustalono, że spółka przedstawi warunki techniczne na przebudowę istniejącego kabla, będącego w kolizji z inwestycją drogową. 30 stycznia 2019 r. do ZDMK wpłynęło pismo z TELE-FONIKA Kable S.A. w zakresie wyżej wymienionych warunków technicznych przebudowy kabla oraz założeń organizacyjnych, w tym konieczności podpisania porozumienia. W związku z powyższym radny prosi o podanie informacji: na jakim etapie obecnie są prowadzone prace zmierzające do ukończenia inwestycji drogowej ul. Domagały? Czy zostało podpisane porozumienie z TELE-FONIKA Kable S.A.? Radny prosi także o podanie harmonogramu prac zmierzających do ukończenia realizacji inwestycji drogowej ul. Domagały (w tym terminy realizacji budowy).

W związku z wydaną przez Wojewodę Małopolskiego decyzją komunalizacyjną dla działki nr 237 obręb 15 położonej na os. Łuczanowice, radna Renata Kucharska zwróciła się z prośbą o przekazanie tej nieruchomości w trwały zarząd Zarządowi Zieleni Miejskiej z przeznaczeniem pod budowę Smoczego Skweru.

pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2019-05-28
Data aktualizacji: 2019-05-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź