Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Mieszkańcy powinni być informowani o wycinkach drzew

Tym razem interpelacje międzysesyjne złożyli radni: Alicja Szczepańska, Łukasz Sęk, Michał Drewnicki i Łukasz Maślona.

Fot. Tom Rollauer Fotografie

Radna Alicja Szczepańska interpeluje w sprawie złego stanu technicznego nawierzchni chodników na ul. Macieja Jakubowskiego. Ulica ta wraz z ul. Kazimierza Kostaneckiego jest elementem układu drogowego komunikującego Szpital Uniwersytecki. Chodnik znajduje się jedynie z jednej strony ulicy ul. Jakubowskiego. Zlokalizowany po stronie południowej przystanek komunikacji miejskiej nie ma połączenia chodnikiem z wejściem do szpitala. Powoduje to konieczność dwukrotnego przejścia bądź przejechania przez jednię. Krawężniki na całej długości ulicy nie posiadają obniżenia, umożliwiającego wjazd lub zjazd wózkiem inwalidzkim, co w połączeniu z katastrofalnym stanem nawierzchni chodników powoduje stałe zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych. Radna prosi o możliwość jak najszybszego dostosowania ul. Jakubowskiego do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub będących osobami z niepełnosprawnościami układu ruchu, pacjentów szpitali oraz osób odwiedzających.

Radna Szczepańska pyta też, czy w 2019 roku organy, instytucje i spółki miejskie, realizujące nowe inwestycje lub modernizujące już istniejące, takie jak Park Zakrzówek, zagospodarowanie Zalewu Bagry i Nowohuckiego, zagospodarowanie Bulwarów Wiślanych czy rewitalizacja Parku Jordana i innych, zwracały się do Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych o zaopiniowanie pod kątem dostosowania tych przedsięwzięć i zadań dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w szczególności w celu zapewnienia dostępności.

Radny Michał Drewnicki interpeluje w sprawie podanej przez „Gazetę Wyborczą” informacji, że miejskie publiczne instytucje MOCAK i Bunkier Sztuki wypowiedziały Radiu Kraków S.A. umowę patronacką na wydarzenia kulturalne ze względu na dobór gości w tej rozgłośni, a dokładnie ze względu na cykliczną audycję odbywającą się raz w tygodniu. - Jeżeli to prawda to czy Pan Prezydent zgadza się z takim stanem rzeczy, gdy publiczna instytucja wypowiada umowy z radiem lub innymi podmiotami ze względu na inne poglądy jednego z setek rozmówców w ciągu tygodnia? – pyta radny Drewnicki.

Druga z interpelacji radnego dotyczyła poprzednich zapytań radnego w sprawie współpracy Miasta, miejskich spółek, jednostek z Krzysztofem Klimczakiem i spółką Smart City Polska. Dlatego też radny pyta m.in.: Jak wygląda realizacja umowy ze spółką przez Gminę Miejską Kraków podpisanej na organizację sieci samochodów elektrycznych i sieci bikonów (małe nadajniki wykorzystujące technologię Bluetooth, których sygnał odbierają aplikacje na smartfonie)? Jak wygląda współpraca Krakowskiego Holdingu Komunalnego z tą spółką?

- Niedawno doszło do zatrzymania wielkiego pieca w hucie ArcelorMittal. Przed jego wygaszeniem w wielu miejscach toczyły się dyskusje mieszkańców, ekspertów, pracowników itd. na temat wpływu wielkiego pieca na zanieczyszczenie powietrza. Opinie w tej sprawie były podzielone, podpierano się różnymi argumentami, jednak były to dyskusje teoretyczne. Niestety, do zatrzymania wielkiego pieca doszło, ale daje to możliwość sprawdzenia czy jakość powietrza się zmieniła. Po szybkim przeglądnięciu danych ze stacji pomiarowej w Nowej Hucie wynika, że średnie stężenie pyłów w grudniu 2019 i 2018 było podobne, ale powinni to zbadać eksperci – pisze w interpelacji radny Łukasz Sęk i prosi Prezydenta o przeanalizowanie możliwość przeprowadzenia takich badań i sprawdzenia czy od momentu wygaszenia wielkiego pieca zmieniła się jakość powietrza w Nowej Hucie.

Radny Łukasz Maślona w interpelacji ponownie zwraca się apelem o bardziej przejrzyste i szczegółowe informowanie mieszkańców Krakowa o przeprowadzanych wycinkach i przycinkach drzew ma terenach należących do Gminy Miejskiej Kraków. Niewystarczający sposób komunikowania ze strony Urzędu Miasta Krakowa powodów, dla których są prowadzone poszczególne prace, jak również problem z intuicyjnym dotarciem do informacji, to przyczyny częstych nieporozumień. - W obecnych czasach mieszkańcy Krakowa dostrzegają niezwykle ważną rolę drzew i zieleni w przestrzeni publicznej, zatem w mojej opinii należy mieć to na uwadze planując prace związane z usuwaniem drzew. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że przyczyną tego jest ich zły stan fitosanitarny, jednak przejrzyste informowanie o tych działaniach wydaje się konieczne – pisze w interpelacji radny.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2020-01-21
Data aktualizacji: 2020-01-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź