Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Znikający tunel i problemy z przedszkolem

Michał Starobrat prosi o rozwianie wątpliwości mieszkańców związanych z budową Trasy Łagiewnickiej. Radny Wojciech Krzysztonek interweniuje w sprawie filii Przedszkola nr 110, radny Andrzej Hawranek dopytuje o nośniki reklamowe w Krakowie, radny Tomasz Daros prosi o sprawdzenie rozwiązania drogowego przy ul. Czystej, a radny Łukasz Maślona wnioskuje o wprowadzenie programu chroniącego sklepy z historią w centrum Krakowa.

Fot. Jan Graczyński

Radny Michał Starobrat złożył interpelację w sprawie budowy Trasy Łagiewnickiej. Powołuje się on na krążące wśród mieszkańców informacje dotyczące rezygnacji z budowy tunelu na Trasie Łagiewnickiej w rejonie ul. Zbrojarzy, Waleriana Łukasińskiego oraz Falowej i poprowadzenia trasy na powierzchni. Zgodnie z tymi informacjami powodem rzekomych zmian miałyby być problemy z ciągłym zalewaniem budowy przez wodę w rejonie ul. Łukasińskiego. Radny prosi o informacje, czy w toku realizacji Trasy Łagiewnickiej planowane są odstępstwa od pierwotnego projektu na obszarze Borku Fałęckiego oraz czy prace w dalszym ciągu zakładają przebieg Trasy Łagiewnickiej w tunelu między ul. Zakopiańską a planowanym węzłem z ul. Nowoobozową, w okolicy ul. Turonia.

Radny Wojciech Krzysztonek prosi Prezydenta o rozważenie możliwości budowy chodnika wzdłuż ulicy Isep w ramach programu budowy chodników.

W kolejnej interpelacji radny Krzysztonek w kolejnej interpelacji zwraca uwagę Prezydenta na problem filii Przedszkola Samorządowego nr 110, zlokalizowanego w Domu Studenckim nr 1 należącym do Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. We wrześniu tego roku Dom Studencki nr 1 będzie remontowany. Oznacza to, ze filia Przedszkola, do której uczęszcza około 50 dzieci głównie z Dzielnicy XIV Czyżyny, przestanie działać. Radny prosi o pilną reakcję i znalezienie nowego miejsca dla filii Przedszkola nr 110, najlepiej na terenie Dzielnicy XIV lub w jej pobliżu.

Radny Andrzej Hawranek wnioskuje do Prezydenta o przedstawienie kompleksowej informacji na temat liczby wszelkiego rodzaju nośników reklamowych w Krakowie. Radny prosi o wyszczególnienie danych ze względu na rodzaj nośnika oraz ile z nich zostało postawionych zgodnie z przepisami obowiązującego prawa, a ile jest postawionych nielegalnie.

Mieszkańcy ul. Czystej w Dzielnicy I Stare Miasto zgłosili postulaty, by przebudować ul. Czystą w taki sposób, by umożliwić wyjazd na al. Adama Mickiewicza. Wniosek ten związany jest z przeprowadzonymi ostatnio zmianami sposobu parkowania na ul. Czystej. Wprowadzone rozwiązania spowodowały zmniejszenie liczby miejsc parkingowych. Wg mieszkańców zmiana ul. Czystej ze ślepej na jednokierunkową pozwoli wyznaczyć dodatkowe miejsca postojowe. Radny Tomasz Daros dopytuje Prezydenta,  jaki wpływ na ruch samochodowy na alejach Adama Mickiewicza będzie miała proponowana zmiana oraz ile dodatkowych miejsc postojowych udałoby się wyznaczyć dzięki takim działaniom.

W kolejnej interpelacji Radny Tomasz Daros porusza temat ekspozycji flagi miejskiej na Kopcu Kościuszki. Radny pyta, czy w czerwcu 2019 r. temat ten został poruszony na Walnym Zgromadzeniu Zarządu Komitetu Kopca Kościuszki. Radny prosi też o odpowiedź na pytanie, dlaczego nie podjęto decyzji o umieszczeniu flagi miejskiej na szczycie Kopca Kościuszki.

Ostatnia interpelacja Tomasza Darosa dotyczy montażu uchwytów do mocowania flag na latarniach ulic tworzących pierwszą obwodnicę (Basztowa, Juliana Dunajewskiego, Podwale, Floriana Straszewskiego, Podzamcze, św. Gertrudy i Westerplatte) oraz na pl. Jana Matejki. Radny interpeluje w tej sprawie na wniosek mieszkańców, którzy zgłaszają potrzebę zintensyfikowania dekoracji patriotycznych podczas świąt państwowych lub miejskich przez przywrócenie ich na latarniach w pierwszej obwodnicy.

Radny Łukasz Maślona w interpelacji przytacza przykład z Lizbony, gdzie władze miasta utworzyły program „Sklepy z historią”, którego celem jest wsparcie sklepów z wyrobami tradycyjnymi, traktując je jako element dziedzictwa kulturowego. Radny prosi o rozważenie wprowadzenia podobnego programu w Krakowie.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Kubowicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2020-01-24
Data aktualizacji: 2020-01-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź