Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Pilotażowe zadaszone ścieżki rowerowe

Interpelacje do Prezydenta Miasta Krakowa złożyli radni Alicja Szczepańska i Łukasz Wantuch. Dotyczą one m.in. zakupu gruntów od strony kościelnej, czy schodów w Podgórzu.

Fot. ZDMK

Radna Alicja Szczepańska interpeluje w sprawie znacznego pogorszenia się stanu kolorowych (tzw. tęczowych) schodów na ul. Tatrzańskiej, spowodowanym trwającym remontem kamienicy przy ul. Andrzeja Potebni 3. - W roku 2013, przy okazji konkursu Fresh Zone na festiwalu ArtBoom, górny odcinek schodów został pomalowany farbami w kolorach tęczy, a na każdym z 55 stopni umieszczony został cytat autorstwa takich znakomitych postaci, jak Mahatma Gandhi, Gabriel García Márquez, Terry Pratchett, Albert Camus, ksiądz Jan Twardowski. Od tamtego czasu farba ulegała degradującemu upływowi czasu, a sentencje się zacierały, jednak instalację odnowiono w 2018 roku, dzięki czemu znów cieszyła mieszkańców i turystów, stając się jedną z atrakcji Podgórza. Niestety, prowadzone prace remontowe kamienicy na ul. Potebni 3, w tym m. in. składowanie materiałów budowlanych, ustawienie rusztowania, mogły się przyczynić w znacznym stopniu, do zatarcia napisów i degradacji powłok malarskich „Tęczowych schodów” – pisze radna Szczepańska i pyta m.in. Prezydenta: czy planuje się przywrócenie do stanu pierwotnego, wymalowań tzw. tęczowych schodów na ul. Tatrzańskiej, czy nadzór budowlany lub inni urzędnicy miejscy przekazali inwestorowi wskazówki dotyczące postępowania w celu zabezpieczenia schodów przed degradacją, oraz czy planuje się lub podjęto kroki, mające na celu zabezpieczenie interesu miasta w zakresie partycypacji inwestora w przywróceniu schodów do stanu pierwotnego? Radna załączyła do interpelacji dokumentację fotograficzną.

Radny Łukasz Wantuch pyta Prezydenta w interpelacji, w ilu placówkach i ile dzieci z klas IV-VIII korzysta z nauki w trybie stacjonarnym na podstawie oświadczenia rodziców o braku możliwości nauki w trybie zdalnym?

W kolejnej z interpelacji radny zwraca się z wnioskiem o wstrzymanie wszelkich zakupów gruntów i budynków od strony kościelnej, w szczególności parku Jalu Kurka, dopóki nie zostanie uregulowana kwestia kościoła na Wesołej. Ta sama zasada powinna dotyczyć sprzedaży gruntów i budynków stronie kościelnej, bez względu na to, czy jest bonifikata czy też nie. - Druga część mojej interpelacji dotyczy możliwości sprzedaży części budynków, nie samego budynku kościoła na Wesołej, tylko budynków przykościelnych. Czy jest to prawnie możliwe? Czy taka częściowa sprzedaż wymaga zgody innych organów, na przykład Kurii Krakowskiej czy też konserwatora miejskiego lub wojewódzkiego? – pyta w interpelacji radny Wantuch.

Radny interpeluje też w sprawie wysłania zapytania do rad dzielnic w sprawie programu pilotażowego budowy ok 100 metrów zadaszonej ścieżki rowerowej lub rowerowo-pieszej. - Prosiłbym o podanie przez rady dzielnic wszystkich możliwych lokalizacji biorąc pod uwagę: ze względu na maksymalizację produkcji prądu panele muszą być skierowane na południe; ze względu na możliwość pozyskania zarówno bezpośredniego odbiorcy prądu jak i ewentualnego partnera finansowego czy sponsora, zadaszenie powinno znajdować się przy dużej firmie, sklepie lub innym podmiocie prywatnym. Celem projektu pilotażowego jest przetestowanie maksymalnej możliwości produkcji prądu w warunkach miejskich jak i opinii rowerzystów i pieszych dotyczących zadaszenia. Zwracam się zatem do rad dzielnic o podanie odcinków, z których zostanie wybrany jeden jako program pilotażowy – pisze radny.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-01-25
Data aktualizacji: 2021-01-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź