Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Zbadać prawidłowość pozwoleń

Interpelacje złożyli radni: Łukasz Sęk, Łukasz Maślona oraz Łukasz Wantuch. Zwracają się w nich do Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie: specjalnych miejskich linii autobusowych do miejsc rekreacyjnych, ustanowienia użytku ekologicznego „Łąki na Klinach” oraz finansowania zadań budżetowych.

Fot. Zarząd Dróg Miasta Krakowa

W sprawie specjalnych miejskich linii autobusowych do miejsc rekreacyjnych interpeluje radny Łukasz Sęk. - W tym roku mają być uruchomione bodajże cztery połączenia, trzy już od 1 maja. Autobusy miejskie mają dojeżdżać do Ojcowa, Niepołomic, Będkowic, a później także do Przylasku Rusieckiego. Wydaje się, że to bardzo dobra inicjatywa i będzie zapewne cieszyć się popularnością wśród mieszkańców. Czy są rozważane także inne linie do atrakcji turystycznych? Jedną z nich mogłaby być np. przedłużona weekendowo linia 269, która mogłaby dowozić mieszkańców do Puszczy Dulowskiej. Zwracam się z prośbą o przeanalizowanie możliwości utworzenia ww. połączenia – pisze radny w interpelacji.

- W związku z pracami nad ustanowieniem użytku ekologicznego „Łąki na Klinach” zwracam się z pytaniem, czy Urząd Miasta Krakowa podjął działania mające na celu stwierdzenie nieważności będących w obiegu prawnym pozwoleń na budowę na terenach objętych inwentaryzacją przyrodniczą? Jeśli tak, to jakie to były działania? Czy wpływały w tym temacie wnioski od mieszkańców i organizacji pozarządowych?  Czy zbadano prawidłowość wydanych pozwoleń zarówno w kontekście ich aktualnego obowiązywania, jak również wszelkich zgód środowiskowych wymaganych na etapie wydawania owego pozwolenia na budowę? Czy wpływały również w tym aspekcie uwagi i wnioski społeczne? W jaki sposób deweloper Leopard S.A. będący przez wiele lat w stanie upadłości mógł kontynuować prace budowlane? Czy nie wzbudziło to podejrzeń ze strony UMK? Czy podejmowano jakieś kroki celem wyjaśnienia tej sprawy? – pyta w interpelacji radny Łukasz Maślona i prosi o udostępnienie: obowiązujących pozwoleń na budowę wraz z ewentualnymi dokumentami potwierdzającymi zmiany dokonywane w nich na przestrzeni od ich pierwotnego wydania aż do dziś, wszelkiej dokumentacji dotyczącej wydania obowiązujących pozwoleń na budowę, wszelkiej dokumentacji przedstawionej przez inwestorów celem potwierdzenia faktu nie wygaśnięcia posiadanych pozwoleń na budowę, w tym dziennika budowy oraz informacji nt. zobowiązań inwestorów do budowy układów drogowych w związku z aktualnymi pozwoleniami na budowę, jak i zrealizowanymi inwestycjami w okolicy.

W sprawie finansowania zadań budżetowych interpeluje radny Łukasz Wantuch. - Załóżmy, że miasto chce przeprowadzić remont chodnika za 1 mln zł, ale nie ma to środków w tym roku. W ogłoszeniu o przetargu zapisuje, że remont musi zostać wykonany do 1.12.2021 r., ale do końca 2021 zostanie wypłacone tylko 10% wynagrodzenia. 40% zostanie wypłacone w maju 2022, a pozostałe 50% zostanie wypłacone w maju 2023 r. Stosowne kwoty zostają oczywiście wprowadzone do budżetu miasta Krakowa i Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Krakowa. Wykonawca wie, że musi wykonać prace do danego dnia, ale wynagrodzenie będzie w ratach. Czy taki sposób jest dozwolony? Mówię tutaj o „klasycznym przetargu”, a nie na przykład PPP, czy innej formule – pisze w interpelacji radny Wantuch.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz, Ewelina Garbacka-Kalemba
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-04-30
Data aktualizacji: 2021-04-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź