Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Zabezpieczenie terenów Zakrzówka

Radni: Marek Sobieraj, Łukasz Maślona, Artur Buszek i Łukasz Wantuch złożyli interpelacje do Prezydenta Miasta Krakowa, m.in. w sprawie zabezpieczenia zalewu Zakrzówek, rewitalizacji parku Bednarskiego, kampanii informacyjno-edukacyjnej w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych oraz zwiększenia środków na program zakupu klimatyzatorów w przedszkolach i szkołach.

Fot. Jan Graczyński

Radny Marek Sobieraj interpeluje w sprawie zabezpieczenia terenu Zakrzówka. - W jakim stopniu obiekt podczas prac jest zabezpieczony? W jaki sposób po zakończeniu inwestycji teren będzie zabezpieczony i oznaczony? Proszę również o informację, kiedy zakończy się remont i czy na sezon akwen zostanie otwarty chociaż w części. Jeśli jest możliwe to proszę o zorganizowanie spotkania z Zarządem Zieleni Miejskiej na terenie Zakrzówka – prosi radny. Interpelacja związana jest z wypadkami, które niedawno miały miejsce na terenie zalewu.

W sprawie rewitalizacji parku Bednarskiego interpeluje radny Łukasz Maślona. - Brałem udział wspólnie ze stroną społeczną w spotkaniach organizowanych przez Jerzego Muzyka, zastępcę Prezydenta Miasta Krakowa. Brali w nich udział również przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej i padały jasne deklaracje o ograniczeniu ingerencji w tereny zielone, co było jednym z kilku postulatów mieszkańców. Niestety docierają do mnie informacje, że zakres prac znacząco ingeruje w istniejącą zieleń m.in. poprzez wyznaczenie betonowych alejek przecinających „historyczny plac Sokoli w parku Bednarskiego. Pamiętam, iż przedstawiciele ZZM deklarowali maksymalne uszczuplenie projektu i ograniczenie ingerencji w istniejącą już zieleń. Pojawił się również postulat ograniczenia alejek z kostki brukowej, aby zwiększyć dostępność parku dla osób z niepełnosprawnościami. Brakuje także aktualnych informacji w sprawie prac budowlanych prowadzonych na terenie parku, do czego również zobowiązali się przedstawiciele ZZM. Ma to rozwiewać wątpliwości związane z prowadzonymi pracami, a tymczasem ostatni wpis dokumentujący inwestycję jest ze stycznia bieżącego roku – pisze radny. Pyta także, z jakich konkretnie prac zrezygnował ZZM przy rewitalizacji parku. - Proszę o udostępnienie aneksu podpisanego z wykonawcą prac oraz o informację, jaką kwotę zaoszczędzono dzięki temu aneksowi – dodaje radny.

Druga interpelacja dotyczy grodzenia przez Szkołę Podstawową nr 155 ogólnodostępnych terenów. – Służyły one do komunikacji i rekreacji. Podjęte prace budowlane niszczą przestrzeń wspólną – pisze radny. Łukasz Maślona pyta, od kiedy SP 155 jest właścicielem terenów, które teraz postanowiła ogrodzić? Kiedy wydano pozwolenie na budowę ogrodzenia? Jaki ma być jego koszt? Kto był dotychczasowym inwestorem i gospodarował terenem, który jest obecnie grodzony? Czy Urząd Miasta Krakowa nie mógł dokonać podziału nieruchomości w taki sposób, aby jednak zachować tereny, które były ogólnodostępnymi przestrzeniami wspólnymi, z których mógł korzystać każdy mieszkaniec?

- W 2019 roku pandemia Covid-19, a obecnie wojna w Ukrainie zwróciła naszą uwagę na rozmaite zagrożenia, jakie mogą dotknąć obecnie świat, a bezpośrednio lub pośrednio również mieszkańców Krakowa. Oprócz zagrożeń pandemicznych i wojny, mamy cały szereg zagrożeń, które mogą wystąpić również w Krakowie jak np. klęski żywiołowe, katastrofy (np. pożar, katastrofa budowlana), akty terrorystyczne etc. Lata względnego spokoju uśpiły naszą czujność i prawdopodobnie obecnie niewiele osób wiedziałoby jak rozróżnić alarmy sygnałowe, czy jak się zachować w przypadku, gdyby syreny alarmowe zostały uruchomione. Brakuje podstawowej wiedzy, jak należy zachować się w przypadku sytuacji zagrożenia, niezależnie czy jest ona związana z czynnikami naturalnymi, aktem terrorystycznym czy inną sytuacją kryzysową Proszę o przygotowanie kampanii informacyjno-edukacyjnej dla mieszkańców, w której zostaną przekazane podstawowe informacje jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia – interpeluje radny Artur Buszek.

Z kolei radny Łukasz Wantuch prosi o zwiększenie planów finansowych na zadanie budżetowe - montaż klimatyzatorów w placówkach edukacyjnych.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2022-05-10
Data aktualizacji: 2022-05-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź