Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Mieszkańcy zgłaszają, radni pytają

Interpelacje do Prezydenta Miasta Krakowa złożyli radni: Renata Kucharska, Łukasz Wantuch, Łukasz Gibała, Grzegorz Stawowy, Dominik Jaśkowiec, Jerzy Zięty oraz Michał Starobrat. Poruszają w nich m.in. tematy związane z: wykonaniem przejść dla pieszych, zapobieganiem rozprzestrzeniania się roślin uznawanych za ekspansywne, czy zamontowania stojaków rowerowych.

Fot. Fb / ZZM

Radna Renata Kucharska interpeluje w sprawie wykonania przejść dla pieszych przy ul. Wańkowicza na wysokości istniejących przystanków autobusowych. – Ulica ta generuje duży ruch samochodowy, który dodatkowo zwiększył się po oddaniu do użytkowania osiedla bloków komunalnych – czytamy w interpelacji radnej.

Radny Łukasz Wantuch pisze w interpelacji, że wiele osób zgłasza problemy związane z brakiem szczepień u ukraińskich dzieci na podstawowe choroby zakaźne. Radny sugeruje w tej sytuacji podjęcie  działań łagodnych – przeprowadzenie kampanii informacyjnej lub twardych – stosowanie zakazów i nakazów. Pyta też, jakie działania w tej sprawie zamierza podjąć Urząd Miasta Krakowa?

- Jeden z mieszkańców zwrócił się do mnie w kwestii flagi Krakowa. Zauważył, że ostatnio na budynku Międzyszkolnego Ośrodka Sportu Kraków Wschód obok flagi Polski i Unii Europejskiej wisiała flaga maryjna, zamiast flagi Krakowa (różnią się one nieznacznie - odcieniem koloru niebieskiego). Mieszkaniec zwrócił się w tej sprawie do Magistratu i otrzymał informację, że Miasto nie dysponuje flagami, które mogłoby przekazać wspomnianej jednostce. Wskazano mu ponadto linki do stron internetowych sprzedających flagi miast, gdzie – jak się okazało – flaga Krakowa również nie ma prawidłowych barw. Proszę o przyjrzenie się tej sprawie i ustalenie, czy na wszystkich miejskich budynkach jest prawidłowa kolorystyka. Proszę ponadto o wyjaśnienie, z jakiego powodu Miasto nie posiada zapasu odpowiednich flag – czytamy w interpelacji radnego Łukasza Gibały. Radny złożył też zapytanie w sprawie rodzinnych ogrodów działkowych. - Pomiędzy ulicami Mydlnicką i Buszka zostały zorganizowane i utrzymywane są do dnia dzisiejszego Rodzinne Ogrody Działkowe „Krakus”. Teren zajęty na potrzeby działalności i realizacji zadań statutowych ROD został przekazany działkowcom w połowie ubiegłego wieku. Od tego czasu nieprzerwanie na terenie tych ogrodów działkowych prowadzona jest drobna działalność rolno-rekreacyjna. Niemniej z uwagi na nieuregulowane problemy własnościowe do władz Polskiego Związku Działkowców Okręg Małopolski oraz do poszczególnych dzierżawców ogrodów działkowych kierowane są wezwania do opuszczenia zajmowanego gruntu, a na późniejszym etapie formułowane są przeciwko PZD i działkowcom pozwy sądowe – pisze radny i pyta, czy Wydział Skarbu Miasta wie o toczącym się postępowaniu? Czy planowane jest podjęcie działań zmierzających do utrzymania tego terenu na potrzeby działalności ROD, w szczególności zasiedzenie na rzecz Gminy tych gruntów, których status nie jest uregulowany?

Radny Grzegorz Stawowy pyta w interpelacji, kto podjął decyzję o organizacji ruchu doprowadzającej do jedoczesnego zamknięcia skrzyżowania Prądnicka – Aleje Trzech Wieszczów, ul. Władysława Łokietka, ulic objętych przebudową układu drogowego i budowy linii tramwajowej na Górkę Narodową oraz ograniczenia ruchu na ul. Opolskiej i 29 Listopada.

Radny Dominik Jaśkowiec pyta w interpelacji jak Zarząd Zieleni Miejskiej zamierza zapobiegać rozprzestrzenianiu się w Krakowie roślin powszechnie uznanych za ekspansywne, a przez to szkodliwe dla naturalnych siedlisk gatunków rodzimych. Jako przykład radny wskazuje licznie występujące w parku Wilgi orzech włoski i klon jesionolistny. Radny prosi też o przesadzenie drzew znajdujących się w pasie zieleni rozgraniczającym jezdnie ul. Meissnera i Młyńskiej. Drzewa kolidują z budową linii tramwajowej Wieczysta-Mistrzejowice. Radny Jaśkowiec chciałby też wiedzieć, kiedy nastąpi budowa II etapu ul. płk. pil. Stanisława Łaszkiewicza. Dominik Jaśkowiec pyta też, kiedy pierwsi mieszkańcy Krakowa otrzymają dofinansowanie leczenia niepłodności metodą in vitro?

Radny Jerzy Zięty interpeluje w sprawie drzew sadzonych przy zejściu z mostu Dębnickiego w kierunku ul. Madalińskiego. – Lokowanie drzew na środku chodnika przy zejściu z mostu jest chybione – pisze radny i dodaje, że w pobliżu znajduje się Szkoła dla osób niewidomych i słabowidzących przy ul. Tynieckiej. Chodnik ten stanowi popularny szlak przemieszczania się osób niewidomych, drzewa będą dla nich przeszkodą w poruszaniu się. 

Radny Michał Starobrat interpeluje w sprawie zamontowania wiaty rowerowej i stojaków rowerowych przy pętli autobusowej przy ul. Stojałowskiego. – Umożliwi to dojazd własnym rowerem mieszkańcom, którzy są oddaleni od najbliższego przystanku o kilometr, a czasami i dalej – czytamy w interpelacji radnego. Michał Starobrat złożył też interpelację w sprawie uruchomienia tramwaju nocnego do pętli na Kurdwanowie. – Spora grupa mieszkańców zgłosiła się do mnie, informując że mimo częstych kursów tramwajów w ciągu dnia pozostaje nocna luka, która uniemożliwia korzystanie z komunikacji miejskiej.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2022-05-16
Data aktualizacji: 2022-05-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź