Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kładka rowerowa i naprawa kanalizacji

Radni Michał Drewnicki oraz Łukasz Maślona złożyli interpelacje do Prezydenta Miasta Krakowa. Poruszają w nich m.in. sprawy związane z akcją „Zadbana ulica” czy naprawy kanalizacji w rejonie ul. ks. Gurgacza.

Fot. pixabay.com

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki proponuje, by do akcji Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania i Zarządu Dróg Miasta Krakowa pn. „Zadbana ulica” dołączyć jeszcze jednostkę Klimat.Energia.Gospodarka Wodna (KEGW).  – Jest to o tyle zasadne, że część wpustów studzienek znajduje się na miejscach parkowania samochodów i w normalnym czasie jednostka nie może ich skutecznie wyczyścić. Pamiętając zeszłoroczne podtopienia na krakowskich ulicach można by połączyć akcję czyszczenia i naprawy ulic z równoczesnym czyszczeniem studzienek, korzystając z okazji braku parkujących samochodów - proponuje radny Drewnicki.

Radny Drewnicki na wniosek mieszkańców apeluje, by  ogólnodostępny plac zabaw przy SP nr 80 na os. Na Skarpie 8 był otwarty dłużej niż do godz. 16.  - Zwrócili się do mnie mieszkańcy Nowej Huty, którzy są mocno rozczarowani, że placyk w czasie wakacji, gdy dzień trwa długo zamykany jest o godz. 16. Gdy rodzice kończą pracę po południu, nie mogą zabrać swoich dzieci w to miejsce. Mieszkańcy zwracają uwagę, że teren objęty jest monitoringiem, a w szkole pracuje stróż czy inne osoby dlatego nie ma przeszkód, by był otwarty dłużej – pisze radny w interpelacji.

- Rada Miasta Krakowa uchwalając Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Bronowice - Rejon Koncentracji Usług, w sąsiedztwie Galerii Bronowice wyznaczyła teren zielony w planie oznaczony jako ZP.2. W tym rejonie brakuje ogólnodostępnych parków czy miejsc spotkań dlatego chciałbym zainteresować się dalszymi etapami tego przedsięwzięcia. Czy działki objęte zielenią zostały wykupione przez miasto? Czy miasto złożyło wniosek o ich wykup? Czy poczyniono inne działania zmierzające do stworzenia w tym miejscu parku, placyku zabaw czy innego miejsca w ramach terenów zielonych? – pyta w kolejnej interpelacji wiceprzewodniczący RMK.

Kolejna sprawa poruszana przez radnego Drewnickiego dotyczy tematu budowy przeprawy dla rowerów w okolicy stopnia wodnego Przewóz i krakowskiej części trasy Velo. Jak możemy przeczytać w interpelacji - w okolicy stopnia wodnego Przewóz trwają teraz prace przy wałach wiślanych (Przewóz - Suchy Jar, po stronie lewobrzeżnej/północnej) oraz dodatkowo na mocy zawartego porozumienia ZZM w Krakowie z Wodami Polskimi powstanie asfaltowa ścieżka na koronie wyremontowanych wałów. Odcinek ten da połączenie stopnia wodnego Przewóz z Przylaskiem Rusieckim. Natomiast równocześnie trwają prace po drugiej od mostu Nowohuckiego - Most Wandy- ujście Serafy. Jesienią 2022 będzie się w teorii dało dojechać z centrum Krakowa do Przylasku Rusieckiego wzdłuż Wisły, gdyby istniała możliwość przedostania się przez Stopień Wodny Przewóz na drugą stronę Wisły. Dlatego radny dopytuje o budowę kładki rowerowej w tym obszarze. - Czy miasto posiada takie plany? Czy zamierza zrealizować to zadanie? Czy podjęto już działania w tej sprawie? Jeżeli nie, to wnioskuję, by rozpocząć procedurę. W tym obszarze kładka jest konieczna, dlatego prosiłbym o podjęcie wszelkich możliwych działań, które zapewnią przejezdność tras rowerowych będących ważnym elementem całego systemu dróg dla jednośladów – pisze radny Drewnicki.

Ostatnia interpelacja wiceprzewodniczącego RMK dotyczy przepełnienia autobusu linii nr 301 w weekendy, na co zwrócił radnemu uwagę jeden z mieszkańców Krakowa, informując że sporo Krakowian wybiera się w sobotę i niedzielę do Puszczy Niepołomickiej, a przewoźnik zamiast autobusów przegubowych kieruje te mniejsze, co sprawia, że część osób rezygnuje z podróży. - Prosiłbym o zbadanie tej sprawy i jeżeli informacje się potwierdzą próbę skierowania przegubowego, dużego autobusu na trasę – apeluje Michał Drewnicki.

Interpelacje do Prezydenta Miasta Krakowa złożył także radny Łukasz Maślona. W pierwszej prosi o informację, na jakim etapie jest realizacja zadania polegającego na badaniu złóż geotermalnych w Przylasku Rusieckim. Pyta także, kiedy poznamy wynik analiz.  - Ponadto proszę także o informację, jakie konkretne działania podjęto celem zapowiadanej budowy farmy fotowoltaicznej oraz programu wyposażenia szkół w panele fotowoltaiczne? Ile takich instalacji do tej pory powstało? Gdzie one są i jakiej mocy są to instalacje – pyta radny Maślona.  Prosi także o informację ws. lokali mieszkalnych, budynków i gruntów miejskich sprzedanych przez Gminę Miejską Kraków w przetargach nieograniczonych i na innych zasadach, od roku 2000.

Ostatnia interpelacja dotyczy obaw mieszkańców Grzegórzek związanych z brakiem realizacji zadania inwestycyjnego polegającego na naprawie kanalizacji w rejonie ul. ks. Gurgacza. - Pomimo zapewnień ze strony ZDMK, które padały także na posiedzeniach Komisji Kształtowania Środowiska RMK - zadanie nie jest realizowane. Temat ten bardzo mocno wybrzmiał również w trakcie spotkań konsultacyjnych dotyczących „Klimatycznego Kwartału”. Bardzo proszę o uwzględnienie postulatów mieszkańców i pomoc w zlikwidowaniu przyczyny podtopień bloków zlokalizowanych w tej okolicy – pisze radny Maślona w interpelacji do Prezydenta Miasta Krakowa.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2022-07-20
Data aktualizacji: 2022-07-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź