Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Przejście dla pieszych, kanalizacja sanitarna, zły stan nawierzchni

Interpelacje do Prezydenta Miasta Krakowa złożyli radni Rafał Komarewicz, Iwona Chmieleniec, Bolesław Kosior, Łukasz Gibała, Łukasz Sęk oraz Łukasz Wantuch. Pytają w nich m.in.: o przejście dla pieszych,  budowę kanalizacji sanitarnej czy chodnik na ulicy Radzikowskiego.

Fot. ZIKiT

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz złożył dwie interpelacje. Pierwszą w imieniu mieszkańców ulicy Radzikowskiego w sprawie budowy części chodnika wzdłuż ulicy.  - Obecnie kończy się on przy budynku nr 1, natomiast w dalszej części wzdłuż biurowca nie został zapewniony przez dewelopera. Ruch pieszych w tym miejscu jest dość intensywny, ponieważ w pobliżu znajdują zarówno miejsca handlowe jak i usługowe. Dojście utrudnione jest szczególnie dla osób starszych oraz matek z dziećmi – pisze przewodniczący i prosi o analizę sytuacji i umożliwienie mieszkańcom bezpiecznego i komfortowego przejścia.

Drugą interpelację Rafał Komarewicz złożył wspólnie z radnym Kazimierzem Chrzanowskim. Dotyczy ona wykonania przejścia dl pieszych na ul. Gen. Bernarda Monda. – Brak wyznaczonego przejścia naraża przechodzących na niebezpieczeństwo wypadku drogowego – piszą radni, dodając, iż w tym rejonie znajduje się Przedszkole Samorządowe nr 144 oraz liczne punkty handlowe, z których korzystają mieszkańcy. Radny wraz z Przewodniczącym proszą o pozytywne rozpatrzenie interpelacji.

Radny Łukasz Wantuch złożył dwie interpelacje. Pierwsza z nich dotyczy przejścia dla pieszych na ul. Czerwonego Prądnika. - W 2021 roku otrzymałem odpowiedź, że jest planowane takie rozwiązanie, ale od tego czasu sprawa jest martwa – pisze radny i pyta: Kiedy można się spodziewać wyznaczenia przejścia w tym miejscu, przy ulicy Brogi?

 - Proszę o zestawienie wszystkich zadań w budżecie na rok 2023 i w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Krakowa dotyczących wymiany opraw sodowych na ledowe w latarniach miejskich – pisze radny Wantuch.

Radna Iwona Chmieleniec złożyła dwie interpelacje. W pierwszej zwraca się w sprawie fatalnego stanu nawierzchni ul. Czarodziejskiej, braku chodnika, problemu z odwodnieniem oraz słabego zabezpieczenia pomiędzy jezdnią a dziecięcą trasą rowerową od ul. Czarodziejskiej do bramy Parku Dębnickiego.  – Obecnie jezdnia jest bardzo wąska, dodatkowo powstały ogromne dziury, które są doraźnie zasypywane, a i tak po kilku dniach problem powraca. Samochody mają utrudniony manewr wymijania, a piesi nie mają chodnika – pisze radna i pyta, kiedy można się spodziewać poprawy jakości nawierzchni?

W drugiej interpelacji radna zwraca się z prośbą o naprawę nawierzchni na przejściu dla pieszych przy Centrum Kongresowym ICE. – Głębokie i liczne ubytki, jakie pojawiły się w ostatnich miesiącach, znacznie utrudniają przejście pieszym, korzystającym z najbardziej uczęszczającego przejścia w tym rejonie – zwraca uwagę radna Chamielec.

Radny Bolesław Kosior złożył interpelację w sprawie Fundacji Wspólnota Nadziei, która w tym roku obchodzi 25-lecie. Radny w imieniu Fundacji prosi o pomoc w organizacji obchodów.

Radny Łukasz Gibała złożył dwie interpelacje. Pierwsza z nich dotyczy kanalizacji sanitarnej w ul. Dybowskiego. - W tegorocznym budżecie miasta zarezerwowane są środki w wysokości 378 840 zł na rozbudowę ul. Łozińskiego i ul. Dybowskiego wraz z wykonaniem kanalizacji opadowej i osadnikiem. Umieszczenie tego zadania w budżecie to dla mieszkańców bardzo dobra wiadomość. Jak jednak podkreślają, poważnym utrudnieniem na co dzień jest dla nich również brak kanalizacji sanitarnej, a wykonanie jej przy okazji inwestycji drogowej wydawałoby się rozwiązaniem najbardziej logicznym. W przeciwnym razie niedługo po wybudowaniu drogi konieczne będzie ponowne rozkopywanie terenu pod budowę sieci kanalizacyjnej, czy wręcz zrywanie asfaltu z nowej drogi – pisze radny zwracając się z pytaniem o możliwość rozszerzenia zakresu inwestycji związanych z rozbudową sieci kanalizacji sanitarnej we wspomnianym rejonie ul. Benedykta Dybowskiego i koordynacji wykonania jej na tym odcinku z planowaną inwestycją drogową.

Drugą interpelacje radny złożył w imieniu mieszkańców z rejonu ulic Żywieckiej i Kępnej, którzy chcieliby skorzystać z możliwości wykupu wynajmowanych przez siebie lokali, jaką otworzyła uchwała nr CII/2804/22 Rady Miasta Krakowa z 21 grudnia 2022 r. - Część z tych osób starała się już o wykup mieszkania z bonifikatą na podstawie wcześniejszej uchwały w tej sprawie, zgodnie z którą wnioski o wykup można było składać do końca 2016 roku. Wówczas jednak to się nie udało z powodu nieuregulowanych statusów własnościowych lokali – pisze radny i dodaje, że na przeszkodzie stanęło postępowanie sądowe z wniosku Fabryki Produktów Chemicznych Liban S.A. o stwierdzenie nieważności orzeczenia, na mocy którego doszło do wywłaszczenia nieruchomości. W ubiegłym roku mieszkańcy uzyskali w Ministerstwie Rozwoju i Technologii informację, że postępowania dotyczące Fabryki Produktów Chemicznych Liban S.A. uległy umorzeniu z mocy prawa. W ostatnich dniach kontaktowali się w sprawie możliwości wykupu lokali z Wydziałem Skarbu UMK, tam jednak poinformowano ich, że nadal istnieją ku temu przeszkody związane z toczącymi się postępowaniami sądowymi. Radny zwraca się z następującymi pytaniami, dotyczącymi lokali mieszkalnych w budynkach przy ul. Żywieckiej 22 i 26 oraz ul. Kępnej 11, 13, 15, 17 i 19: Czy lokale te mają uregulowany status własnościowy? Czy istnieją przeciwwskazania do wykupu tych lokali z bonifikatą przez ich najemców, a jeśli tak, jakie dokładnie są to przeciwwskazania? Czy Wydział Skarbu Miasta lub Zarząd Budynków Komunalnych dysponują aktywnymi wnioskami o nabycie któregoś z tych lokali, złożonymi w trybie określonym uchwałą Rady Miasta Krakowa nr XLVI/568/08?

Radny Łukasz Sęk złożył cztery interpelacje. Pierwsza dotyczy osiedla Solaris, które powstało przy ul. Lema, a dokładniej ogrodzenia przy osiedlu od strony parku. - Jest w nim umieszczona furtka, ale po pewnym czasie został wprowadzony nowy system zgodnie, z którym do otwarcia furtki potrzebna jest specjalna karta. Powoduje to problemy z dojściem do parku i na plac zabaw – pisze radny i zwraca się z prośbą o informację czy ogrodzenie powstało w zgodzie z obowiązującą w Krakowie uchwałą krajobrazową i czy istnieje możliwość udrożnienia tego przejścia.

Radny prosi także o podjęcie działań w celu uprzątnięcia terenu naprzeciwko akademika przy ul. Skarżyńskiego 7, gdzie znajduje się całkowicie zdewastowane porzucone auto.

- Czy na ulicy Kulikowskiej planowane są lub były jakieś prace remontowe oraz jakie są możliwość i koszty budowy tam kanalizacji i przebudowy drogi? – pyta radny w swojej trzeciej interpelacji.

W czwartej interpelacji radny interweniuje w imieniu mieszkanki, która stara się o uzyskanie prawa do mieszkania komunalnego lub przekształcenie w takie obecnie zajmowanego mieszkania socjalnego. - Po ostatniej 5-letniej umowie najmu obecnie zaproponowano Pani jej przedłużenie tylko na rok – pisze radny i prosi o informację czy w ww. przypadku jest możliwość starania się o mieszkanie komunalne, jeżeli tak to jakie procedury musiałaby zrealizować.

pokaż metkę
Autor: Karolina Tomczyk
Osoba publikująca: Karolina Tomczyk
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2023-01-26
Data aktualizacji: 2023-01-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź