Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Utrudnienia w ruchu pieszym i rowerowym, czyli radni interpelują

Radni Łukasz Maślona, Tomasz Daros, oraz Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa złożyli interpelacje do Prezydenta Miasta Krakowa. Piszą w nich m.in. o: budynku „Modrzejówki”, hulajnogach elektrycznych czy prośbie mieszkańca o wywieszeniu flagi Polski na budynku urzędu. 

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Radny Łukasz Maślona złożył interpelację w sprawie budynku „Modrzejówki”, jak i terenów wokół niej (działka 251/4), w sąsiedztwie parku Młynówka Królewska. - Od kilku dni mieszkańcy zbierają podpisy pod petycją „Ocalmy Modrzejówkę dla krakowian!” w związku z tym proszę o informację, co stanęło na przeszkodzie kilka lat temu, gdy była szansa na przejęcie willi przez Gminę Miejską Kraków? Czy pojawiła się wtedy konkretna oferta co do kwoty, za którą ewentualnie właściciel byłby zdecydowany sprzedać nieruchomość? Z racji doniesień medialnych mieszkańcy proszą o wyjaśnienie tej kwestii. Ponadto proszę o informację, czy właściciele „Modrzejówki” występowali w przeszłości o jakiekolwiek środki celem przeprowadzenia tam prac remontowych (mam tu na względzie ostatnie 10 lat) ? Jeśli tak – proszę o ich udostępnienie. Czy obecnie dla nieruchomości 251/4 wydane są jakiekolwiek pozwolenia na budowę lub zgłaszany był zamiar prowadzenia prac budowlanych? Czy w okresie ostatnich 10 lat dla przedmiotowego obszaru widnieją jakiekolwiek zgłoszenia robót budowlanych lub wnioski o wydanie pozwolenia na budowę? Jeśli tak, co było ich przedmiotem? Czy właściciel występował z jakimikolwiek wnioskami, prośbami o wytyczne konserwatorskie do Miejskiego Konserwatora Zabytków? Czy w okresie ostatnich 10 lat jakiekolwiek środki były przekazywane przez Gminę Miejską Kraków dla właścicieli nieruchomości? Jeśli tak, to z jakiego tytułu i jakiej wysokości – te pytania zadaje radny Maślona.

Radny Tomasz Daros interpeluje w sprawie nieprawidłowego parkowania hulajnóg elektrycznych. - Parkowanie czy też porzucanie ich na chodnikach, alejkach parkowych, ścieżkach rowerowych oraz innych miejscach niedozwolonych powoduje duże utrudnienia w ruchu pieszym i rowerowym. W ubiegłym tygodniu w centrum miasta Straż Miejska Miasta Krakowa odholowała 82 źle zaparkowane hulajnogi po interwencji telefonicznej Andrzeja Kuliga - I Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej. Brak utrzymanego porządku w tym zakresie wpływa nie tylko na bezpieczeństwo publiczne, ale także na estetykę Krakowa. Dlatego proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania: ile było podejmowanych interwencji względem nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg w 2022 i 2023 roku z podziałem na miesiące? Dlaczego dopiero interwencja Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa spowodowała podjęcie skutecznych działań w tym zakresie? Czy wspomniana jednorazowa akcja związana ze źle zaparkowanymi hulajnogami będzie kontynuowana w następnych tygodniach? – pyta Tomasz Daros.

- W związku z zakończeniem sezonu zimowego bardzo proszę o podsumowanie działań na rzecz osób w kryzysie bezdomności prowadzonych przez UMK na terenie Miasta Krakowa. Proszę o udzielenie następujących informacji: jakie stowarzyszenia oraz fundacje otrzymały środki z budżetu Krakowa na pomoc w/w osobom (proszę o podanie nazwy stowarzyszenia lub fundacji, kwoty oraz nazwy zadania). 2. Jakie inne działania podejmował UMK, by pomóc w/w osobom. Czy UMK posiada informację ile w/w osób przebywa na terenie Miasta Krakowa – pisze w kolejnej interpelacji radny Daros.

- Na wniosek Rady Dzielnicy II Grzegórzki, razem z radnym Dominikiem Jaśkowcem, zabezpieczyliśmy w Budżecie Miasta Krakowa na 2023 rok oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej na rok 2024 łącznie 6 mln zł na budowę parku Grzegórzeckiego. Jest to inwestycja, na którą czekają mieszkańcy już od wielu lat, dlatego proszę o udzielenie następujących informacji: jaki będzie zakres inwestycji przewidziany z tych środków? Kiedy poznamy szczegółowy projekt inwestycji oraz kiedy będzie ona realizowana? – czytamy w kolejnej z interpelacji radnego. Tomasz Daros prosi też o udzielenie informacji, ile nowych miejsc w żłobkach samorządowych zostanie stworzonych na terenie poszczególnych dzielnic Krakowa w 2023 roku oraz ile nowych żłobków samorządowych powstanie z podziałem na poszczególne dzielnice w Krakowie w 2023 roku.

Trzy interpelacje złożył radny Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa. Pierwsza z nich dotyczy prośby mieszkańca, by na maszcie Urzędu Miasta Krakowa na stałe wywieszona była flaga Polski. W kolejnej z interpelacji radny Drewnicki pyta, jakie kroki planuje podjąć Prezydent, by doprowadzić do realizacji wyczekiwany i obiecany dawno temu przystanek kolejowy Prądnik Czerwony. – Przypomnę, że miasto miało go wybudować już trzy lata temu. Mieszkańcy Prądnika potrzebują dostępu do kolei – to duża dzielnica, zakorkowana, a przystanek pozwoli docierać do centrum miasta w kilka minut – pisze Michał Drewnicki. Złożył on też interpelację w sprawie prośby mieszkanki ulicy Popielnik o doprowadzenie sieci gazowej, o którą stara się już od 2019 r.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: Małgorzata Kubowicz
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2023-05-22
Data aktualizacji: 2023-05-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź