Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Fotografia wydarzenia
  • Data:

    2024-09-06 - 2024-09-27

  • Miejsce:

    Dwór Czeczów, ul. ks. Popiełuszki 36

  • Kategoria:

    Wystawy czasowe

Klaudia Mostowik to artystka urodzona w Sulechowie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydział Malarstwa u promotora profesora Stanisława Rodzińskiego. Dyplom w 2009 roku. Członek ZPAP. Uprawia malarstwo olejne i pastelowe. Najchętniej podejmuje temat krajobrazu, figuracji w pejzażu, portretu. Na koncie ma wiele wystaw indywidualnych oraz udział w ważnych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Wystawę będzie można również zobaczyć w sobotę na Dniu Otwartym oraz w godzinach otwarcia Dworu aż do 27 września 2024 roku.

Współczesność oferuje nam nieograniczone narzędzia. I jak każda „współczesność” budzi naszą refleksję, wymusza ustosunkowanie, skłania do konfrontacji z tym co znane, oswojone i tradycyjne. Wydawałoby się że to nieskończone bogactwo powinno mieć działanie progresywne to jednak często nadmiar wyboru działa paraliżująco. Artysta może wybrać tradycyjne jak i nowoczesne środki. Począwszy od szkicu poprzez fotografię, cyfrową obróbkę na sztucznej inteligencji kończąc. I tu pojawia się kluczowe pytanie: jeśli owo medium jest w stanie natychmiastowo wygenerować żądany efekt to co stanowi o tym co nazywamy sztuką i twórczością? Każda potrzeba rodzi się z braku i musimy sobie zadać pytanie jaki brak nasza potrzeba tworzenia sztuki i obcowania z nią ma nam zapełnić.

Portrety Klaudii Mostowik to szybko notowane impresje. Tu stosowany pastel olejny przez wyraźny kolor, odważne kontrastowe połączenia i zdecydowany kontur nadaje żywotności rejestrowanej chwili. Jest tu obecna cisza, bo to głównie przedstawienia śpiących dzieci, ale jest to cisza, która nastąpiła po hałasie, dziecięcym rozgardiaszu jaki jest obecny w Klaudii domu rodzinnym, wydaje się że to cisza obecna tylko na chwilę, stąd te prędkie ekspresyjne ruchy. Najwięcej nam o tym kontekście przypomina często portretowana mama Klaudii, zarejestrowana podczas snu a nawet raczej chwilowej drzemki.

Nie można podzielić życia na kategorie typu: wewnętrzne, zawodowe, prywatne, duchowe, twórcze. Każde bowiem aktywności wzajemnie na siebie wpływają i jedne często są wypadkową innych na tzw innym polu. W przypadku twórczości Klaudii Mostowik wyraźnie dominuje temat rodziny, dziecka. Wszędzie też przebija się mocna duchowość, kontemplacja, poszukiwanie czegoś wyższego. Jeśli ktoś posiada talent przedstawiania  zwykłej prozy życia i potrafi ją w punkt trafić za pomocą koloru i formy to podnosi ją mocą swojej kreacji do rangi poezji. Herbert Read, jeden z najbardziej znanych teoretyków sztuki zaznaczył, że istota sztuki zawiera się w trzech czynnikach: odnalezieniu odpowiedników formalnych dla uczuć i emocji, przejrzystości i żywej wyobraźni. I taka jest ta twórczość : nieprzegadana, pełna ciszy, obserwacji, ciepła, miłości a niekiedy normalnego życiowego niepokoju- jednym słowem: życia i twórczości Klaudii branego razem.