Filozoficzne Forum Obywatelskiego Dialogu: Filozofia w dobie Internetu
-
Data:
2024-11-28
-
Miejsce:
Instytut Myśli Józefa Tischnera, ul. Sławkowska 14
-
Kategoria:
Spotkania i slajdowiska
W nasze życie coraz intensywniej wkracza wirtualna rzeczywistość i swoista „kultura Internetu”. Jakie jest miejsce filozofii w przestrzeni, w której:
- wymiana krótkich komunikatów dominuje międzyludzkie relacje;
- wiedza (być może tylko jej pozór – ogromna ilość informacji) dostępna jest dla każdego na wyciągnięcie ręki;
- możliwości ochrony własnej prywatności mieszają się z poczuciem totalnej inwigilacji.
Te wskazane ad hoc przykłady dokonujących się przemian inspirują do postawienia pytania o przyszłość filozofii – czy rozwój Internetu stanowi jej powolny koniec, czy też w zmieniających się okolicznościach ma ona do odegrania istotną rolę?
Uczestnicy:
prof. dr hab. Stanisław Gałkowski, Uniwersytet Ignatianum,
o. dr hab. Marek Urban, prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
Moderator: prof. dr hab. Aleksander Bobko, Uniwersytet Rzeszowski
Filozoficzne Forum Obywatelskiego Dialogu – cykl IMJT
Żyjemy dziś – i to nie tylko w Polsce – jakby w wieży Babel. Ludzie mówią do siebie, ale się nie rozumieją, używają tych samych słów, ale nadają im przeciwstawne znaczenie. W końcu przestają nawet siebie słuchać, bo niezrozumiałe słowa innych stają się w ich odbiorze tylko męczącym chaotycznym jazgotem. Z tego wszystkiego narasta niepokój, napięcie, poczucie zagrożenia, które przeradza się w agresję. Jak się temu przeciwstawić, jak sobie z tym poradzić? Czy i jak rozmawiać z tymi, których przekonania wydają nam się albo absurdalne, albo wręcz niebezpieczne? Nie jesteśmy tutaj bynajmniej bezradni, bo nie jest to przecież sytuacja nowa. Towarzyszy nam ona – w mniejszym, czy większym stopniu – przez całe ludzkie dzieje, począwszy właśnie od mitycznej i archetypicznej wieży Babel. Wypracowano odpowiednie narzędzia powstrzymywania owego komunikacyjnego chaosu. Zawdzięczmy to przede wszystkim rzetelnemu myśleniu – dorobkowi filozofii i filozofów.
Bezpłatne wejściówki można otrzymać, pisząc na adres: instytut@tischner.org.pl