Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

W kilkunastu budynkach są już ciepłe kaloryfery

Wczoraj wpłynęły do MPEC pierwsze wnioski o ogrzewanie, w tym od spółdzielni mieszkaniowej, hotelu oraz spółki Wawel i w budynkach uruchomiono ogrzewanie. Tak wcześnie próśb o ciepło nie było.

Do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej wpłynęły wczoraj pierwsze wnioski o ogrzewanie budynków. W minionych latach tak wcześnie próśb o ciepło nie było. Oficjalnie sezon grzewczy jeszcze nie ruszył i jeśli ktoś chciałby mieć ciepłe kaloryfery, powinien monitować swojego administratora, by ten zwrócił się ze stosowną prośbą do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

W tej sprawie nie decyduje już ani prezydent miasta, ani radni - jak nadal sądzi wielu mieszkańców. Sezon grzewczy to obecnie, według przepisów, "okres, w którym warunki atmosferyczne powoduję konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów". - Można powiedzieć, że sezon zaczyna się wtedy, gdy nasz odbiorca potrzebuje ciepła, niezależnie od tego czy mamy czerwiec czy wrzesień - mówi Marek Mazurek, dyrektor ds. eksploatacji MPEC.

W 2005 roku sezon grzewczy oficjalnie ruszył 26 września, w 2006 roku 12 października, w 2007 na początku października, w 2008 - 19 września, a w 2009 roku - 1 października. W ciągu ostatnich dwudziestu lat - najwcześniej zaczęto grzać 12 września, a najpóźniej 18 października. - Wprawdzie w ostatnich dniach zrobiło się zimno, ale na razie nie ma jeszcze decyzji o oficjalnym rozpoczęciu sezonu - powiedziano nam wczoraj w MPEC. Nadal więc każdy zarządca budynku może się zwracać do MPEC o dostarczanie ciepła; gdy jednak rozpoczęcie sezonu zostanie już ogłoszone - wtedy jeśli ktoś nie będzie chciał (ze względów finansowych), by ogrzewanie na jego terenie już ruszyło - będzie musiał powiadomić o tym MPEC i jego obiekt nie zostanie podłączony do ciepła. Tylko w bardzo nielicznych przypadkach nie jest możliwe, ze względów techniczno-ekonomicznych, wcześniejsze indywidualne uruchomienie ogrzewania budynku.

- Wczoraj otrzymaliśmy pierwsze wnioski o rozpoczęcie ogrzewania, w tym od spółdzielni mieszkaniowej - w przypadku budynków przy ulicy Wysłouchów oraz Halszki; także od hotelu przy ulicy Topolowej czy spółki Wawel z ul. Warneńczyka i do wszystkich popłynęło już w środę ciepło - dodaje dyrektor Mazurek. - Cały czas monitorujemy sytuację; sprawdzana jest temperatura, długoterminowe prognozy. Jeśli wszystkie dane będą wskazywały na niekorzystną tendencję i wnioski o włączenie ciepła wpłyną od dużych odbiorców (jest ich ponad 4 tysiące) - zapadnie decyzja o ogrzewaniu Krakowa.

Blisko dwie trzecie mieszkań ogrzewanych jest w Krakowie z miejskiej sieci ciepłowniczej; część ma też ciepłą wodę użytkową. MPEC zaopatruje w energię cieplną (kupowaną w Elektrociepłowni Kraków, Elektrowni Skawina i Mittal Steel Poland) także mieszkańców Skawiny i Wieliczki - w sumie jest ponad 4100 odbiorców i około 7600 budynków - użyteczności publicznej, szpitale, biurowce, centra handlowe, hipermarkety itd.

Pierścieniowa budowa krakowskiej sieci ma zapewnić nieprzerwaną dostawę ciepła, gdy dojdzie gdzieś do awarii magistrali, gdyż możliwe jest dostarczanie energii do każdego rejonu miasta z różnych źródeł ciepła.

W MPEC zapewniono nas, że sieć ciepłownicza jest już przygotowana, także z tego względu, że obecnie przez cały rok dostarczana jest ciepła woda użytkowa, więc magistrale pracują bez względu na porę roku.

(J. ŚW)

pokaż metkę
Osoba publikująca: WIESŁAW SZCZUREK - Redakcja MPI
Podmiot publikujący: Kancelaria Prezydenta
Data publikacji: 2010-09-02
Data aktualizacji: 2010-09-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź