Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Współpraca międzynarodowa w czasach pandemii. Inaczej, ale nie gorzej

Rok 2020 był z pewnością wyjątkowy w związku z szalejącą na świecie pandemią, która skutecznie wywróciła do góry nogami nasze życie prywatne i zawodowe, a my musieliśmy się zmierzyć z licznymi ograniczeniami. Próbie poddana została także współpraca międzynarodowa, która musiała dostosować się do nowych okoliczności. Tym bardziej cieszy więc fakt, że niektóre jej obszary, wbrew negatywnym prognozom, doskonale się rozwijały.

Fot. Pixabay

Mamy nowe konsulaty honorowe: Turcji, Rumunii, Peru i Hiszpanii, i mimo, że pod koniec grudnia 2020 roku zakończył działalność Konsulat Honorowy Kazachstanu, to Kraków nadal, poza stolicą, zajmuje pozycję lidera w Polsce,  jeśli chodzi o liczbę zagranicznych przedstawicielstw. Obecnie w naszym mieście działa aż 37 konsulatów (generalnych i honorowych) oraz Przedstawiciel Rządu Kurdystanu. Swoje misje dyplomatyczne zakończyli konsulowie generalni Francji i Węgier - Frédéric de Touchet i Adrienne Körmendy, którym Prezydent Jacek Majchrowski podziękował za zaangażowanie, wręczając odznaki Honoris Gratia. Wierzymy, że współpraca z ich następcami - Anne Schmidt-Riou oraz Tiborem Gerencsérem, a także z nowym Konsulem Generalnym Ukrainy Wiaczesławem Wojnarowskym będzie równie  udana i owocna. Zmiany w składzie korpusu dyplomatycznego i podsumowanie minionego roku tradycyjnie były prezentowane przez Prezydenta Miasta Krakowa podczas dorocznego, styczniowego spotkania z konsulami. Ponieważ w związku z ograniczeniami, także to wydarzenie musiało zostać odwołane, dyplomaci otrzymali od Prezydenta Majchrowskiego podziękowania za współpracę w postaci okolicznościowego listu i upominku. My zaś w pigułce prezentujemy to, co działo się we współpracy międzynarodowej Krakowa w 2020 roku!

Anne Schmidt-Riou nowa Konsul Generalna Francji w Krakowie

Chociaż wiele planowanych projektów zostało przez pandemię anulowanych lub przełożonych na rok 2021 - jak np. obchody jubileuszu 25-lecia partnerstwa ze Lwowem – pomimo ograniczeń udało się symbolicznie upamiętnić ten jubileusz poprzez posadzenie po 25 klonów w parkach Krakowa i Lwowa [zobacz link]. W przestrzeni miejskiej pojawiły się także inne miejsca potwierdzające międzynarodową aktywność Krakowa: skwer przy ul. Piłsudskiego nosi imię Zbigniewa Brzezińskiego, skrzyżowanie w ciągu ul. Mirowskiej to Rondo Herberta Hoovera, a w parku kieszonkowym przy ul. Skwerowej zostały umieszczone trzy wyjątkowe, kamienne siedziska – dar od zaprzyjaźnionej Solury.

Siedziska z Solury w Krakowie

Podobnie jak wiele innych dziedzin naszego życia, współpraca międzynarodowa w tym pandemicznym roku także przeniosła się do sieci. W serwisie internetowym „Kraków otwarty na świat” pojawiły się nowe cykle, które zastępując zagraniczne podróże przenosiły nas w wirtualną rzeczywistość.  „Przez dziurkę od klucza” zaglądaliśmy do zaprzyjaźnionych miast, poznawaliśmy ich kulturę („Kultura w czasie kwarantanny”), a także zapoznawaliśmy się z nieco innym dziedzictwem - „Dziedzictwem epidemii”. Z kolei cykl „Co miastu w duszy gra?” śpiewająco opisuje muzyczną tożsamość  naszych partnerów,  a „Kartka z kalendarza” z przymrużeniem oka prezentuje wybrane międzynarodowe lub charakterystyczne dla różnych krajów święta i „dni”, w tym także daty poważne czy oficjalne rocznice.

Mona Lisa w masce

Sam serwis także poddany został sporej metamorfozie: layout graficzny strony został dostosowany do zmienionego Systemu Identyfikacji Wizualnej UMK oraz Portalu Głównego MPI poprzez zastosowanie kontrastowych kolorów, większej czcionki i grafiki w lepszej rozdzielczości, co czyni stronę w pełni responsywną i bardziej przyjazną dla użytkowników - także osób z różnymi formami niepełnosprawności.

Tragiczne skutki pandemii generowały wiele międzynarodowych gestów współczucia. Kraków okazywał wyrazy solidarności z krajami szczególnie dotkniętymi COVID-19, podświetlając wybrane obiekty miejskie narodowymi barwami Włoch, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA. Wyrazy współczucia przekazaliśmy także do Wiednia, gdzie miały miejsce ataki terrorystyczne i Zagrzebia, który został dotknięty trzęsieniem ziemi. My także doświadczyliśmy wsparcia ze strony partnerów. Dzięki inicjatywie Lipska, trzy miejskie placówki otrzymały pomoc medyczną w postaci m.in. maseczek, kombinezonów i środków dezynfekujących, o wartości prawie 100 tys. euro.

Pomoc Lipska

Trudności ubiegłego roku wpłynęły także na charakter prezydencji Krakowa w  Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC). Pandemia spowodowała konieczność wprowadzenia zmian w regulaminach spotkań Rady Dyrektorów i Zgromadzenia Ogólnego tej organizacji oraz powoływania jej Sekretarza Generalnego, ale także – obowiązek wypracowania nowych koncepcji i narzędzi funkcjonowania miast historycznych w świecie popandemicznym. Z dumą możemy stwierdzić, że Kraków nie tylko sprostał tym nowym wyzwaniom, ale także wykazał się dużą kreatywnością. Zachęcamy do lektury specjalnej zakładki poświęconej naszej prezydencji w OWHC [zobacz link].

Prezydencja Krakowa w OWHC

Reasumując, pandemia wymusiła zmiany w kontaktach międzynarodowych miasta, ale ich nie osłabiła. Nasze działania przeniosły się w świat wirtualny: w stosunku do 2019 roku liczba opublikowanych w sieci komunikatów wzrosła z 701 (2019) do 1347 (2020), co daje wzrost o 92%, podobnie jak w przypadku wejść na stronę, które również  zwiększyły się o 93% w stosunku do roku ubiegłego. Cieszy nas zatem, że nasz serwis był tak chętnie odwiedzany przez internautów. Spotkania „face to face” zastąpiły liczne webinaria i dyskusje przy wykorzystaniu platform internetowych. Wszyscy oczywiście tęsknimy za tradycyjnymi formami współpracy i wierzymy, że ten czas niebawem nadejdzie. Tymczasem zapraszamy Was do regularnego odwiedzania naszej strony!

Ten tekst został opublikowany także w dwutygodniku "Kraków.Pl" (numer z 19 stycznia 2021 roku).

pokaż metkę
Autor: Beata Sabatowicz
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-01-24
Data aktualizacji: 2021-02-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź