Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Krakowskie wakacje dzieci z Polskiej Szkoły w Drohobyczu

O tym, że Kraków jest stolicą polskiej kultury, ale także – doskonałym  miejscem do wypoczynku – mogli przekonać się podopieczni Polskiej Sobotniej Szkoły im. św. Królowej Jadwigi działającej w ukraińskim Drohobyczu. Od 24 do 28 czerwca, na zaproszenie Prezydenta Miasta Krakowa i miejskiej spółki Wodociągi Miasta Krakowa S.A., na edukacyjno-rekreacyjny wyjazd do stolicy Małopolski przyjechała 34-osobowa grupa uczniów i nauczycieli z tej placówki.

Krakowskie wakacje dzieci z Polskiej Szkoły w Drohobyczu
Fot. Piotr Wojnarowski - Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa

Ważnym elementem współpracy zagranicznej naszego miasta jest pielęgnowanie związków z rozsianą po całym świecie Polonią, dla której Kraków jest symbolem polskiej historii i rodzimych tradycji. Szczególną rolę odgrywają tu projekty mające na celu wspieranie – materialne i patriotyczne – naszych rodaków na Wschodzie, zwłaszcza w objętej wojną Ukrainie. Miasto organizuje dla nich pomoc humanitarną, ale także – wyjazdy do Krakowa, które są okazją do krótkiego wytchnienia i obcowania z polską kulturą. Po wyjazdach realizowanych z myślą o polonijnych seniorach – przedstawicieli Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej – Kancelaria Prezydenta przygotowała projekt skierowany do dzieci i młodzieży: uczniów Polskiej Sobotniej Szkoły im. św. Królowej Jadwigi w Drohobyczu, którą w ubiegłym roku odwiedził poprzedni Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

Założona w 1995 r. przez Adama Chłopka - Prezesa Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie, dyrektora Ogólnoukraińskiego Metodyczno-Koordynacyjnego Centrum Nauczania Języka i Kultury Polskiej, naczelnika drohobyckiej filii Instytutu Modernizacji Treści Oświaty Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy, członka Zarządu Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie oraz członka Rady Oświaty Mniejszości Narodowej przy Ministrze Oświaty Ukrainy – Polska Sobotnia Szkoła im. św. Królowej Jadwigi w Drohobyczu stała się modelową placówką nauczania polskiego języka i kultury, a jej doświadczenie umożliwiło założenie licznych podobnych instytucji w całej Ukrainie. Szkoła cieszy się ogromną  renomą i popularnością wśród mieszkańców Drohobycza, ale także Truskawca, Stebnika i innych okolicznych miejscowości. Pracujący pod kierunkiem wykwalifikowanego personelu uczniowie – dzieci z rodzin polonijnych, mieszanych rodzin polsko-ukraińskich, jak również coraz liczniejsi Ukraińcy, którzy w nauce języka polskiego widzą dla siebie szansę na rozwój – biorą udział w licznych projektach edukacyjnych, konkursach i olimpiadach języka polskiego, przygotowują programy artystyczne z okazji świąt narodowych i prowadzą polski teatrzyk. Dla wielu z nich nauka w Polskiej Szkole jest początkiem ścieżki edukacyjnej prowadzącej do studiów w naszym kraju.

W ramach projektu Kancelarii Prezydenta, realizowanego przy wsparciu finansowym Wodociągów Miasta Krakowa S.A. – wieloletniego filantropa miasta Drohobycz i Polskiej Szkoły w Drohobyczu – 29 uczniów i 5 pedagogów spędziło w Krakowie tydzień pełen wakacyjnych atrakcji. Goście zwiedzili m.in. Pałac Krzysztofory, gdzie wzięli udział w kreatywnych warsztatach zorganizowanych przez Muzeum Krakowa, krakowskie Stare Miasto, Ogród Doświadczeń im. S. Lema i krakowskie ZOO, gdzie uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”. Odbyli także szereg spacerów krajoznawczych oraz wycieczkę statkiem do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, które również mieli okazję zwiedzić.

Podczas spotkania powitalnego w krakowskim magistracie grupę powitali Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Stanisław Mazur oraz Prezes Krakowskich Wodociągów Piotr Ziętara, będący Honorowym Obywatelem Miasta Drohobycz. Pozdrowienia z Ukrainy uczniom przekazał także – łącząc się z grupą online – odpowiedzialny za współpracę z Krakowem Dyrektor Instytutu Rozwoju Miasta Drohobycza Wołodymyr Kondziołka. Podkreślił on, że wizyta w Krakowie to dla młodych drohobyczan wspaniała okazja, aby poćwiczyć używanie języka polskiego i poznać bliżej wspaniałe miasto, do którego – być może – zechcą wrócić jako studenci.     

Zobacz zdjęcia na OtoFotoKronika Krakowa

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2024-06-28
Data aktualizacji: 2024-06-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź