Kraków na Konferencji Miast Europejskich „Wspólne Kształtowanie” w Wiedniu
W ramach obchodów Wiedeńskiego Roku Demokracji, miasto Wiedeń zorganizowało Konferencję Miast Europejskich pod hasłem „Wspólne kształtowanie: Demokracja i partycypacja w miastach europejskich”, która odbyła się 30 i 31 stycznia 2025r.

Wiedeń, jako gospodarz wydarzenia, zaprosił ekspertów oraz decydentów z miast sieci Biur Międzynarodowych Miasta Wiednia, by wspólnie omawiać najlepsze praktyki, sposoby współpracy z różnorodnymi grupami społecznymi oraz efektywne narzędzia wspierające demokrację i partycypację w miastach. Miasto Kraków reprezentowane było przez Artura Buszka, Pełnomocnika Prezydenta Krakowa ds. Organizacji Pozarządowych oraz Mateusza Płoskonkę p.o. Dyrektora Wydziału Dialogu, Konsultacji i Kontaktu Obywatelskiego.
Wiedeń zaprezentował udane projekty
Wiedeń, jako Europejska Stolica Demokracji, zaprezentował szeroki zakres działań w ramach Roku Demokracji 2024/25: od nowo utworzonego Biura ds. Partycypacji i jego licznych projektów, takich jak Wiedeński Zespół ds. Klimatu, pierwszej wspólnie opracowanej Wiedeńskiej Strategii Demokracji, po ukierunkowane wsparcie finansowe dla małych projektów partycypacyjnych społeczeństwa obywatelskiego dzięki puli finansowania w wysokości 300 000 euro. Eksperci podjęli dyskusję na temat współczesnych wyzwań związanych z partycypacją i aktywnością obywateli w miastach, wskazując, które grupy społeczne i zawodowe mają szeroki dostęp do procesów demokratycznych, a które z nich napotykają trudności w angażowaniu się i współdecydowaniu o przyszłości swoich miast.
Jak to robi Bratysława? Jak to robi Zagrzeb?
Jak inne europejskie miasta radzą sobie z tymi lub podobnymi wyzwaniami? Stolica Słowacji przedstawiła strategię miasta „Bratysława 2030”, w której główną rolę odgrywa rozwój procesów demokratycznych. W ramach udanego projektu „City for Kids” społeczność szkolna, składająca się z dzieci, rodziców, kadry nauczycielskiej i pracowników szkoły, jest aktywnie zaangażowana w kształtowanie własnego środowiska życia.
Zinstytucjonalizowanie partycypacji i zabezpieczenie jej w dłuższej perspektywie było kluczowym tematem prezentacji z Budapesztu. Przedstawiciel węgierskiej stolicy poinformował o wyzwaniach związanych z promowaniem inicjatyw demokratycznych, gdy w tym samym czasie rząd kwestionuje demokratyczne osiągnięcia na szczeblu krajowym.
Z drugiej strony stolica Chorwacji, Zagrzeb, umożliwiła obywatelom głosowanie nad projektami infrastrukturalnymi na poziomie oddolnym - a wszystko to można było łatwo zrobić za pomocą aplikacji na telefon komórkowy.
Partycypacja obywateli w Krakowie
Dyrektor Mateusz Płoskonka, przedstawił podczas konferencji krakowskie podejście do tematu partycypacji i uczestnictwa obywateli. Szczegółowo omówił również politykę miejską promującą aktywność młodych w życiu miasta w ramach programu Młody Kraków. Wszystkie te działania są ważne i praktykowane od dawna, w związku z tym Kraków aspiruje o tytuł Europejskiej Stolicy Demokracji w 2026 r.
Czy narzędzia cyfrowe mogą pomóc?
Końcowa dyskusja z dwoma przedstawicielami miasta Wiednia dotyczyła roli, jaką partycypacja odgrywa w pilnej transformacji klimatycznej i energetycznej. Zapadła jednogłośna opinia: nie da się tego obejść. Eksperci rozmawiali o tym, jak narzędzia cyfrowe mogą otworzyć nowe drogi do zaangażowania obywateli, jakie grupy mogą zyskać dzięki nim większy dostęp, a także kto może zostać wykluczony z tego procesu. Konferencję zakończyła inspirująca dyskusja, która zachęciła wszystkich uczestników do wspólnego kształtowania przyszłości – pełnej współpracy, zrozumienia i szans na wykorzystanie nadchodzących zmian dla dobra wszystkich.
Konferencje Miast Europejskich
European Cities Conference (ECC) to prestiżowy międzynarodowy cykl konferencji, których gospodarzem jest miasto Wiedeń. Konferencje te stają się kluczową platformą dla omawiania najbardziej palących wyzwań miejskich oraz bieżących kwestii związanych z administracją miejską i usługami publicznymi. Eksperci spotykają się w Wiedniu ze swoimi odpowiednikami z organizacji miejskich z Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, by wymieniać doświadczenia, dzielić się świeżymi pomysłami i później wdrożyć strategiczne cele w odpowiednich administracjach miejskich i miastach. Wszystko to w duchu ożywionego dialogu na temat projektów Government2Government.