Niemieccy licealiści z wizytą w Pałacu Wielopolskich
26 uczniów i pedagogów ze szkoły średniej we Frankfurcie nad Menem gościło 16 maja 2018 r. w naszym mieście na zaproszenie krakowskiego I Liceum im. B. Nowodworskiego. Z grupą młodych ludzi i ich opiekunów spotkała się Barbara Mirek-Mikuła z Wydziału Edukacji UMK.

Barbara Mirek-Mikuła przedstawiła gościom sprawy, którymi obecnie żyje Kraków oraz plany związane z rozwojem miasta. Podkreśliła również znaczenie współpracy młodzieży z obu państw dla kształtowania wspólnej przyszłości oraz współpracy Krakowa z jego miastami partnerskimi, w tym z Frankfurtem nad Menem, partnerem Krakowa od ponad 27 lat, aktywnym przede wszystkim w zakresie spraw społecznych, kultury, sportu oraz kontaktów szkół i młodzieży. Goście zapoznali się również z przeszłością Pałacu Wielopolskich, w którym od XIX w. mieści się główna siedziba Urzędu Miasta Krakowa.
Odbywająca się w ramach wymiany wizyta 26 licealistów z Ziehenschule z Frankfurtu oraz trojga nauczycieli niemieckich trwała od 14 do 18 maja 2018 r. Celem przyjazdu jest wspólna praca nad projektem „Życie w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem Krakowa podczas okupacji niemieckiej w latach II wojny światowej”. Współpraca I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Nowodworskiego z frankfurcką Ziehenschule prowadzona jest od 2016 r.
W programie wizyty znalazło się też zwiedzanie KZ Auschwitz-Birkenau, Muzeum Fabryka Schindlera, Apteki pod Orłem, Biblioteki Jagiellońskiej i Starego Miasta.
Jedna z uczestniczek projektu z I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Nowodworskiego Gabriela Święch jest autorką niniejszego materiału stanowiącego refleksję po wizycie młodzieży w Urzędzie Miasta Krakowa.
Zobacz też sprawozdanie w języku niemieckim autorstwa Angeliki Engelhardt.