Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Radca Ambasady Francji z wizytą w Urzędzie Miasta

We wtorek, 28 marca, Radca Ambasady Francji i szef działu ekonomicznego Ronan Venetz złożył wizytę w krakowskim magistracie. Spotkał się z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa ds. Zrównoważonego Rozwoju Jerzym Muzykiem. Towarzyszyła mu Konsul Generalna Francji w Krakowie Anne Schmidt-Riou. Udział w spotkaniu wziął także Prezes Spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości Artur Paszko.

Wizyta w Strefie Aktywności Gospodarczej w Nowej Hucie
Fot. Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A.

Zastępca Prezydenta stwierdził, że Kraków przeżywa obecnie fazę dynamicznego rozwoju gospodarczego i nie należy kojarzyć go już tylko z kulturą i turystyką. Dodał, że 20% PKB Krakowa jest wypracowane przez korporacje w dziedzinie usług
dla nowoczesnego biznesu, gdzie zatrudnienie znalazło 30 000 absolwentów uczelni wyższych.  

Prezes Paszko zaprezentował gościom rozwój flagowego projektu Spółki, jakim aktualnie jest rozbudowa Strefy Aktywności Gospodarczej na północy miasta. SAG, zarządzane obecnie przez Spółkę Kraków Nowa Huta Przyszłości, jest klasycznym terenem poprzemysłowym, w przeszłości o innej funkcji i zdegradowanym. Obecnie, dzięki uzyskanym funduszom europejskim, obszar ten przeszedł dużą transformację. Zamiarem Spółki jest utworzenie w tym miejscu centrum badawczego i logistycznego.

Nie jest to jednak tylko teren z przeznaczeniem na działania inwestorów. Spółka chce bowiem utworzyć subdzielnicę, na terenie 800 ha (dla porównania – historyczne centrum miasta zajmuje 550 ha), mieszczącą centrum logistyczno-przemysłowe, park naukowo-technologiczny, a także posiadającą funkcje społeczne. Projekt zakłada powiększenie istniejącego już centrum rekreacji i wypoczynku Przylasek Rusiecki i stworzenie Błoń 2.0 – wielkiej łąki z infrastrukturą sportowo-rekreacyjną. W planie jest także utworzenie osiedla mieszkaniowego. Przyszłościowa wizja, w ramach programu unijnego Interreg, obejmuje także m.in. park edukacyjny Branice – skansen dla aktywności społecznej, pozwalający na rozwój edukacji tożsamościowej oraz centrum kompetencji, szkolące pracowników dla przemysłu. Spółka kieruje swoją ofertę w stronę inwestorów, także zagranicznych, m.in. z Francji, skąd chciałaby także czerpać wzorce.

Goście byli pod wrażeniem przedstawionych ambitnych wizji. Pan Radca stwierdził, że wpisują się one w pozytywny obraz rozwijającego się Krakowa, jaki nakreślili mu jego  poprzednicy w Ambasadzie. Przytoczył też ideę programu Eco-Miasto, jako przykładu zrównoważonego rozwoju miast, przy współpracy z administracją, samorządami, spółkami, w którym udział bierze też stolica Małopolski, będąca wielokrotnym laureatem nagród konkursowych Eco-Miasto. Dyplomata wspomniał o stowarzyszeniu France Ville Durable (Francja, zrównoważone miasto), jako  przykładzie współpracy państwa, spółek, ekspertów i samorządów. Dodał, że w obszarze wartości dodanych, np. chłonności zatrudnienia, Francja jest na 3. miejscu na świecie po Niemczech i USA. Kraków jest według niego nie na początku, a w końcowej fazie rozwoju i samodoskonalenia. Prezydent  Muzyk dodał, że zarówno Kraków jak i Paryż łączy kwestia m.in. budowy obwodnicy, co stanowi wytyczną
do wymiany doświadczeń ze stroną francuską. Innym tematem jest partnerstwo publiczno-prywatne, czego w naszym mieście dowodzą: wspomniana inwestycja, parkingi podziemne i 4. etap budowy szybkiego tramwaju.

Wszyscy byli zgodni, że transport publiczny, zrównoważony rozwój, partnerstwo publiczno-prywatne, wizja centrum kompetencyjnego to tematy, które stanowiłby interesującą kwestię dla zaproszonych w przyszłości do współpracy partnerów francuskich. Pan Radca Ronan Venetz zadeklarował wsparcie w nawiązaniu stosownych kontaktów.  

Po spotkaniu w Magistracie goście udali się na tereny Strefy Aktywności Gospodarczej, po której zostali oprowadzeni przez Prezesa Artura Paszko.  

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-03-29
Data aktualizacji: 2023-04-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź