Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

AR.C.H.ETHICS. Promujemy dziedzictwo Nowej Huty!

Z myślą o popularyzacji i ochronie zabytkowego charakteru „starej” Nowej Huty, Miasto Kraków realizuje projekt AR.C.H.ETHICS, w ramach programu URBACT IV. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy, ochrona i promocja europejskiego dziedzictwa (materialnego i niematerialnego) związanego z architekturą i historią XX wieku.

AR.C.H.ETHICS
Fot. Kraków Otwarty na Świat

Nowa Huta to wyjątkowy zespół zabytków oraz przestrzeń kulturowa, która doskonale ilustruje historię Polski w drugiej połowie XX w. To niespotykana nigdzie indziej realizacja urbanistyczna i architektoniczna, w której odwołania do stylu renesansowego i doświadczeń rodzimego modernizmu przeplatają się w niepowtarzalny sposób z narzuconymi odgórnie wzorcami socrealizmu, jak również z socmodernizmem.

AR.C.H.ETHICS

W dniach 17-18 października 2023 r. odbyła się wizyta studyjna w ramach projektu, podczas której z tematyką dysonansowego dziedzictwa Nowej Huty zapoznawały się przedstawicielka miasta włoskiego miasta Cesena - będącego liderem projektu - oraz ekspertka programu.

W przestrzeni Teatralny Instytut Młodych Teatr Ludowy zorganizowano spotkanie, w którym udział wzięli liderzy lokalni, przedstawiciele władzy samorządowej i instytucji kultury oraz urzędnicy. Pozwoliło ono na sformułowanie podstaw do tworzenia lokalnej grupy działania, której zdaniem będzie aktywne uczestnictwo w projekcie.

W programie wizyty nie mogło zabraknąć również zwiedzania Nowej Huty oraz centrum Krakowa, ukierunkowanego na dziedzictwo architektury XX wieku.

AR.C.H.ETHICS

Projekt AR.C.H.ETHICS jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (program Urbact IV) na lata 2021-2027.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-10-20
Data aktualizacji: 2023-10-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź