Autobusy i dobre praktyki. Kraków pomaga miastu Sumy
15-16 kwietnia Kraków odwiedziła delegacja ukraińskiego miasta Sumy, które w ostatnim czasie doświadczyło wyjątkowo tragicznych w skutkach rosyjskich ataków. W Niedzielę Palmową, w wyniku uderzenia rakietowego na centrum Sum, śmierć poniosło ponad 40 osób, a kolejnych 100 odniosło poważne obrażenia. Prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski przekazał do Konsula Generalnego Ukrainy kondolencje. Nie ograniczamy się jednak tylko do słów - Kraków przekaże Sumom konkretną pomoc humanitarną.

W związku z apelem władz Sum, które są położone zaledwie 30 km od granicy z Rosją, Kraków zdecydował o przekazaniu temu miastu pięciu używanych autobusów. Z uwagi na toczącą się wojnę mieszkańcy Sum muszą stawiać czoła licznym wyzwaniom w zakresie zabezpieczenia ciągłości funkcjonowania usług komunalnych, w tym także transportowych. Brakuje tam m.in. autobusów. Autobusy, które Sumom przekaże Kraków to pojazdy marki Mercedes Citaro o długości 12 metrów (z 2011 roku). Zostały one wycofane z ruchu przez MPK w Krakowie w związku z dostawą nowych pojazdów i ich wysłanie do Ukrainy w żaden sposób nie wpłynie na ograniczenie kursów w krakowskiej komunikacji miejskiej.
Formalne przekazanie autobusów dla Sum odbyło się w środę, 16 kwietnia w obecności przedstawicieli tego miasta: Doradcy Mera ds. Komunalnych Vitaliya Zhylenko, Dyrektora spółki komunalnej „Misksvitlo” Kostiantyna Tykhenko oraz radnych Oleksandra Korolyova i Maksyma Didukha. W spotkaniu wziął także udział Wiaczesław Wojnarowśkyj, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie oraz Valentyna Kuzmin, Wicekonsul Generalny Ukrainy w Krakowie. Podczas spotkania w MPK goście uzyskali informację o zakresie i zasadach funkcjonowania krakowskiego przedsiębiorstwa oraz zwiedzili Stację Obsługi i Remontów.
„Bardzo dziękuję miastu Kraków i jego wszystkim mieszkańcom za dotychczasową bardzo dużą pomoc dla mieszkańców Ukrainy, cierpiących z powodu wojny. Ta pomoc była i jest nieoceniona” – podkreślał podczas spotkania Konsul Wojnarowśkyj.
Akt własności potwierdzający przekazanie autobusów wręczył stronie ukraińskiej Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK w Krakowie. Ten dar ma ogromne znaczenie dla Sumy, gdyż jak powiedział doradca Vitaliy Zhylenko: „Mamy bardzo duże braki w zakresie liczby pojazdów, które możemy wykorzystywać do transportu mieszkańców naszego miasta. Wynika to m.in. tego, że część autobusów z Sumy, została przekazana na potrzeby wojskowe. Autobusy, które otrzymujemy z Krakowa będą służyć ewakuacji mieszkańców. W obecnej chwili jest to dla nas szczególnie ważne, bo w ostatnim ataku Rosji zostały zniszczone także nasze pojazdy komunikacji miejskiej. Bardzo doceniamy to, że dzięki miastu Kraków do naszego miasta trafi pięć autobusów, których tak potrzebujemy”.
28 kwietnia kierowcy MPK przewieźli autobusy do granicy z Ukrainą, gdzie pojazdy zostały przejęte przez kierowców z miasta Sumy. Przypomnijmy, że po wybuchu wojny w Ukrainie Kraków przekazał używane autobusy także do Lwowa oraz miasta Chmielnicki (w sumie sześć autobusów).
Dopełnienie w MPK formalności związanych z przekazaniem autobusów oraz ustalenie logistyki przekazania pojazdów, nie były jedynym celem wizyty delegacji Sum w Krakowie. Przedstawiciele ukraińskiego miasta wykorzystali krótki, spędzony w Krakowie czas, do zapoznania się z doświadczeniem i innowacyjnymi rozwiązaniami innych krakowskich wydziałów i przedsiębiorstw komunalnych.
We wtorek, 15 kwietnia, odbyły się studyjne spotkania ukraińskiej delegacji w ZDMK – poświęcone funkcjonowaniu miejskiego oświetlenia w Krakowie, MPO – poświęcone krakowskiemu zintegrowanemu systemowi zarządzania odpadami komunalnymi oraz w Ekospalarni – tj. Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, zarządzanym przez Krakowski Holding Komunalny S. A. We wszystkich jednostkach Sumczanie mieli okazję spotkać się z przedstawicielami zarządów, ale także „od kuchni” zobaczyć funkcjonowanie konkretnych przedsiębiorstw. 16 kwietnia, jeszcze przed spotkaniem w PMK, delegacja odwiedziła krakowskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Goście odpowiedzieli tam na liczne pytania przedstawicieli Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMK oraz służb odpowiedzialnych za porządek publiczny i sytuacje kryzysowe – Policji, Straży Miejskiej i Państwowej Straży Pożarnej.
Ustalono, że współpraca Krakowa z miastem Sumy w zakresie gospodarki komunalnej oraz zarządzania bezpieczeństwem będzie kontynuowana zależnie od możliwości i potrzeb obu stron. W kontekście wyjątkowo trudnej sytuacji Sum, które położone są blisko rosyjskiej granicy i stale mierzą się z atakami nieprzyjaciela, współpraca z krakowskimi jednostkami i możliwość udzielenia pomocy humanitarnej – np. w postaci autobusów dla ewakuacji ludności cywilnej – jest dla Sumczan wyjątkowo cenna.