Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Dzień Nikoli Tesli

10 lipca nie celebrujemy ani znanej marki samochodu elektrycznego, ani też jednostki indukcji magnetycznej w układzie SI, tylko przywołujemy pamięć o wyjątkowym człowieku.

Fot. Wkipedia - domena publiczna

Nicola Tesla – wizjoner i geniusz, który „wynalazł XXI w.” przyszedł na świat dokładnie 164 lata temu. Życiorys serbskiego inżyniera, który większość życia spędził w Stanach Zjednoczonych jest równie fascynujący, jak jego niesamowite dokonania. Słynny spór z Edisonem dotyczący wyższości prądu przemiennego nad stałym, walka o opatentowanie radia, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, w tym  skrajna germofobia (lęk przed zarazkami), samotność z wyboru czy wreszcie ogromna słabość do gołębi (pewną białą gołębicę obdarzył wyjątkowo silnym uczuciem) składają się na barwny wizerunek archetypowego „szalonego naukowca”. Wśród ogromnej liczby wspaniałych wynalazków Nikoli Tesli, obok hydroelektrowni czy sztandarowego transformatora rezonansowego (potocznie zwanego cewką Tesli), był także m.in. pilot zdalnego sterowania oraz … robot! Do dziś sporna pozostaje kwestia czy pośród nich znalazły się również słynne „promienie śmierci” – dowodów na wynalezienie tej potężnej broni przez Teslę, amerykańskie (i zapewne nie tylko) tajne służby szukały jeszcze długo po jego śmierci. Według anegdoty, Albert Einstein zapytany pewnego razu przez dziennikarza, jak to jest być najmądrzejszym człowiekiem na Ziemi, odpowiedział mu bez wahania: "Nie wiem, zapytajcie Tesli".  

Warto poznać życie i elektryzujące dokonania „władcy piorunów”. Najmłodsi, ale także i ci nieco starsi mogą podróż po wiedzę rozpocząć od odwiedzin w krakowskim Muzeum Inżynierii Miejskiej, w którym wyjaśnione są m.in. tajniki działania „magicznej” kuli plazmowej wynalezionej oczywiście przez Nikolę Teslę. W muzeum warto również zwiedzić ponownie otwartą wystawę „Futuronauci”. Zajrzyjcie też koniecznie ze swoimi pociechami do Ogrodu Doświadczeń (w południowo-wschodniej części Parku Lotników Polskich), gdzie już niebawem pojawią się nowe interaktywne instalacje, atrakcje i eksperymenty, a wkrótce także planetarium.

kula plazmowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-07-10
Data aktualizacji: 2020-07-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź