Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Międzynarodowy Dzień Języków Migowych

W celu zwiększenia świadomości znaczenia komunikacji dla realizacji praw człowieka osób niesłyszących, Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło w 2018 r. 23 września Międzynarodowym Dniem Języków Migowych.

Fot. pixabay.com

Nie, nie jest to redaktorska pomyłka – mówimy o językach, nie języku migowym. Według Światowej Federacji Głuchych na świecie żyje prawie 72 miliony osób niesłyszących, którzy komunikują się w ponad 300 różnych językach migowych! Języki migowe są więc pełnoprawnymi językami naturalnymi, strukturalnie odrębnymi od języków mówionych.

Istnieje również międzynarodowy język migowy. To właśnie on jest używany przez osoby niesłyszące podczas międzynarodowych oficjalnych spotkań, ale także nieformalnie podczas podróży czy spotkań towarzyskich. Jest on uważany za prostą formę języka migowego, która nie jest tak złożona jak naturalne języki migowe i ma ograniczony leksykon.

Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych uznaje i wspiera używanie języków migowych. Wyjaśnia ona, że języki migowe mają równy status z językami mówionymi i zobowiązuje państwa‑strony do ułatwienia nauki języka migowego i promowania tożsamości językowej osób niesłyszących.

pokaż metkę
Autor: Julia Żylina-Chudzik
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-09-23
Data aktualizacji: 2020-09-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź