Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej

Od 2013 r. z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Fizyki Medycznej 7 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej. Jest to zarazem dzień urodzin naszej najsłynniejszej rodaczki Marii Skłodowskiej-Curie.

Fot. pixabay.com

Korelacja dat jest oczywista. Dorobek dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla walnie przyczynił się do rozwoju współczesnej fizyki medycznej, czyli wykorzystania osiągnięć naukowych w celu ratowania życia i zdrowia ludzi. Czym jest fizyka medyczna? To dział fizyki, wykorzystujący osiągnięcia tej nauki w diagnostyce medycznej: rentgenodiagnostyce, radiodiagnostyce obrazowej (np. rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, mammografia, USG), ale także w rehabilitacji (np. krioterapia czy magnetoterapia). Osobno trzeba wymienić kluczowy i szeroki typ terapii klinicznej, jakim zajmuje się fizyka medyczna, czyli radioterapię. Jedna z jej form brachyterapia (napromieniowanie komórek nowotworowych poprzez umieszczenie źródła promieniowania w sąsiedztwie guza) nazywana jest zamiennie curieterapią od nazwiska Marii Sklodowskiej-Curie. Brachyterapia, współcześnie wciąż jedno z ważnych narzędzi w arsenale onkologii, narodziła się dzięki odkryciu radu przez wybitną Polkę, a następnie  opracowaniu przez nią (wraz z mężem Piotrem Curie) nowej metody terapeutycznej w leczeniu nowotworów.  

Fizyka medyczna rozwija się obecnie bardzo dynamicznie. Osiągnięcia naukowe w tej dziedzinie powodują, że dotychczasowe metody diagnostyczne podlegają nieustannym udoskonaleniom. Oznacza to jednak także, że urządzenia diagnostyczne stają się coraz bardziej skomplikowane. Doskonałym tego przykładem są „kosmiczne” urządzenia do pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) lub magnetoencefalografii (MEG).

Ratowanie zdrowia i życia pacjentów placówek medycznych wymaga więc obecnie jeszcze ściślejszej współpracy fizyków medycznych z lekarzami. Bez pracy tych pierwszych, Ci drudzy byliby nie rzadko bezsilni. 

Wszystkim fizykom medycznym życzymy w dniu ich święta wszelkiej pomyślności i sukcesów zawodowych! 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-11-06
Data aktualizacji: 2020-11-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź