Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Światowy Dzień Telewizji

Potrzebujesz rozrywki po ciężkim dniu? A może najnowszych informacji ze świata? Szukasz inspiracji? Porady? Żaden problem! To wszystko masz na wyciągnięcie pilota.

Fot. pixabay.com

Od 1996 roku 21 listopada to Międzynarodowy Dzień Telewizji. „Święto” ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych na pamiątkę pierwszego Światowego Forum Telewizji, które odbyło się w tym samym roku.

Wniosek o ustanowienie nowego „dnia” w kalendarzu oenzetowskich świąt okazał się kontrowersyjny. Tak, jak sama telewizja. Delegacje powstrzymujące się od głosu podnosiły, że istnieją inne, równie ważne media, jak choćby radio. Podkreślano też, że telewizja to medium, którym cieszą się głównie bogaci przedstawiciele zachodniej cywilizacji, podczas gdy spora część populacji świata nie ma – w 1996 roku, jak i teraz – do niego powszechnego dostępu.

Propozycja została jednak zaakceptowana i Międzynarodowy Dzień Telewizji wpisano do kalendarzy. Kontrowersje jednak nie ucichły.  

Wielu nazywa ją „masowym ogłupiaczem”, podnosi kiepską jakość prezentowanych programów, promocję przemocy, brak obiektywizmu w programach informacyjnych, czy fatalny wpływ na rozwijające się mózgi dzieci (i nie tylko).

Jednak ostatnie miesiące, które wielu z nas spędziło przynajmniej w jakimś stopniu w czterech ścianach, sprawiły, że  – choć nie zawsze z radością – zacieśniliśmy więź z naszymi telewizorami. Według raportu TrendForce w trzecim kwartale 2020 roku padł historyczny rekord sprzedaży telewizorów w naszym kraju (sprzedano 62,05 mln odbiorników).

Gdy kina i muzea są zamknięte, a kontakty społeczne dla własnego dobra lepiej ograniczyć; kiedy upiekliśmy już kolejny chleb na zakwasie, podlali organiczne zioła na parapecie, a jednak zaczyna wiać nudą, z pomocą przychodzą nam zjednoczone siły Internetu i telewizji właśnie. Cieszmy się nią bez wyrzutów sumienia w tym trudnym roku. W kolejnym skupimy się na innych „świętach”. Tych w kalendarzu nie zabraknie!

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-11-20
Data aktualizacji: 2020-11-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź