Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Międzynarodowy Dzień Edukacji

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 2018 roku ogłosiło 24 stycznia Międzynarodowym Dniem Edukacji, dla podkreślenia jej roli w budowaniu równowagi rozwojowej i pokoju na świecie. W czasie pierwszych obchodów tego dnia w 2019 roku, Sekretarz Generalny ONZ powiedział:  „Edukacja przekształca życie ludzkie. Jak to ujęła Posłanka Pokoju ONZ, Malala Yousafzai „jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jeden długopis mogą zmienić świat”. Natomiast Nelson Mandela słusznie powiedział o edukacji, że jest to „najpotężniejsza broń, która może zmienić świat”.

Fot. pixabay.com

Edukacja jest motorem pokonywania ubóstwa, zmniejszania nierówności i poprawy zdrowia ludzi. Jest też środkiem do osiągnięcia równości płci, ochrony zasobów naszej planety. Potrzebujemy edukacji, by uczyć się przezwyciężać mowę nienawiści, ksenofobię i nietolerancję. Edukacja leży u podstaw rozwoju cywilizacji i to nie tylko w zakresie badań nad nowoczesnymi technologiami pozwalającymi odkrywać kosmos czy nad lekarstwami na najgroźniejsze wirusy grożące ludzkości. Edukacja na poziomie podstawowym umożliwia współzawodniczenie w życiu ekonomicznym w XXI wieku. Nie stać nas na pozostawienie w tyle połowy ludzkości. Tymczasem liczby są zatrważające: około 260 milionów młodych ludzi nie chodzi do szkoły; 617 milionów dzieci i nastolatków nie potrafi czytać ani wykonywać podstawowych działań matematycznych, a około cztery miliony dzieci i młodzieży uchodźców nie uczęszcza do żadnych szkół, wobec czego ich prawo do edukacji jest codziennie łamane. ONZ wyznaczając międzynarodowej społeczności Cele Zrównoważonego Rozwoju wskazuje na najważniejsze zadania, przed jakimi stają kraje i narody. Wydaje się, że te wyzwania nie podlegają dyskusji: za prawem do edukacji dla wszystkich stoją argumenty ekonomiczne, etyczne i prawne. Obowiązek solidarności międzyludzkiej czy działań na rzecz włączenia społecznego zapisany jest we wszystkich strategicznych dokumentach dotyczących polityk narodowych i regionalnych. A jednak widzimy, że w skali globalnej obowiązki te nie są wypełniane.
 
Obchody Dnia Edukacji w 2021 roku przypadają w okresie intensywnego rozwoju pandemii, która w ubiegłym roku spowodowała ogromne zakłócenia w funkcjonowaniu systemów edukacji na świecie, o skali i skutkach, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Pandemia COVID-19 przyczynia się znacząco do dalszego pogłębienia nierówności w dostępie do edukacji, nawet w podstawowym wymiarze. Dlatego w tym roku Międzynarodowy Dzień Edukacji obchodzony jest pod hasłem „Odbudowy i przywrócenia do życia edukacji dla pokolenia COVID-19”.

Zamknięcie szkół, uczelni wyższych i innych instytucji edukacyjnych, a także przerwanie wielu programów służących upowszechnianiu umiejętności czytania i pisania oraz uczenia się przez całe życie, wpłynęło na losy ponad 1,6 miliarda uczniów w ponad 190 krajach. Nawet w naszym kraju, na skutek wprowadzenia nauki zdalnej wielu uczniów znalazło się poza systemem. Mówi się o kilku a nawet o kilkunastu tysiącach uczniów szkól podstawowych i średnich, którzy  nie korzystają z tej formy edukacji – nie uczestnicząc w zajęciach online albo logując się tylko sporadycznie.

Pandemia jeszcze się nie skończyła i dlatego wyższe uczelnie w większości semestr letni zrealizują w trybie nauki zdalnej, a uczniowie szkół średnich i podstawowych skazani są na niepewność w zakresie trybu nauczania -  wydaje się, że wraz z nowym rokiem nastał czas na odbudowę i refleksję, tak, by edukacja znalazła się wśród zadań priorytetowych w planie odbudowy naszego życia po pandemii.

Centrum Studiów Interdyscyplinarnych (CRI) oraz UNESCO zainicjowały w tym roku Festiwal Planety Nauki, mający na celu prezentację i uhonorowanie wszelkich form uczenia się we wszystkich możliwych kontekstach oraz stworzenie możliwości dzielenia się innowacyjnymi rozwiązaniami, pozwalającymi na wykorzystanie potencjału edukacyjnego każdego ucznia, niezależnie od jego pochodzenia, wieku i miejsca zamieszkania.

Specjalne webinarium, organizowane w siedzibie UNESCO w Paryżu śledzić będzie można online, 25 stycznia br., w godzinach 14.00-16.30, po uprzedniej rejestracji po uprzedniej rejestracji: https://unesco-org.zoom.us/webinar/register/WN_F1ZC0KMIRJ-iu9TQ9p5aSA.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-01-22
Data aktualizacji: 2021-01-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź