Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Międzynarodowy Dzień Pizzy

9 lutego z pewnością nie jest datą obojętną dla niezliczonej rzeszy smakoszy pizzy. Okrągła forma jasnego placka, mieszcząca rozmaite wariacje nakładanych składników, kusi od lat ciekawą wonią. W zależności od fantazji twórcy, zachęca do utrwalania znanych już konsumentowi doznań smakowych lub do poznawania jej nowych rodzajów, których oficjalnie wyróżniono już około pięćdziesiąt.

Fot. pixbay.com

Choć przez wszystkich kojarzona jest z kuchnią włoską i od początku serwowana właśnie w tym kraju, pizza ma greckie korzenie. Początkowo był to placek polany oliwą, posypany ziołami i smarowany czosnkiem. Recepturę przejęli rzymscy piekarze, którzy wypiekając owe placki sprawdzali temperaturę pieca, oddając je potem biednym. Z sosem pomidorowym zaczęto go przyrządzać w XVI wieku i wtedy też nazwano pizzą. Pełną popularność w Neapolu, a potem na Półwyspie Apenińskim zdobyła w wieku XVIII. W 2009 roku Komisja Europejska przyznała pizzy neapolitańskiej status wyrobu tradycyjnego oraz certyfikat TSG. Natomiast dla znanej nam margherity początkiem istnienia i zarazem czasem największej świetności był rok 1889, kiedy włoskiej królowej Marghericie Sabaudzkiej przygotowano, podczas jej wizyty w Neapolu, pizzę ze składnikami w barwach włoskich: białą mozzarellą, zieloną bazylią i czerwonymi pomidorami.

W czasach sprzed pandemii, na świecie dziennie spożywano 15 milionów sztuk pizzy. Miejmy nadzieję, że będziemy mogli już niedługo powrócić do dawnej formy w tym zakresie.

Celebracja dzisiejszego święta, przyjemna dla wielu z nas, oprócz dostarczania rozkoszy kubkom smakowym, jest okazją do spotkania towarzyskiego (obecnie raczej tylko wirtualnie), czasem też do śledzenia (chwilowo także zdalnie) organizowanych z tej okazji ciekawych konkursów, na przykład na wykonanie największej pizzy.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-02-09
Data aktualizacji: 2021-02-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź