Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Dzień Odrodzenia Państwa Litewskiego

16 lutego 1918 roku w Wilnie został podpisany Akt Niepodległości, którego sygnatariusze proklamowali powstanie odrodzonego Państwa Litewskiego.

Fot. wikipedia - domena publiczna

Litwa podobnie jak Polska - z którą przez stulecia, jeszcze przed Unią Lubelską, łączyły ją bardzo bliskie wspólne losy - ma długą, wspaniałą i burzliwą historię. Jej tereny zostały zasiedlone już w I tysiącleciu przed nasza erą. W połowie XIII wieku litewskie plemiona zjednoczyły się pod wodzą Króla Mendoga. Twórcą największej potęgi Litwy był panujący w latach 1316-1341 Wielki Książę Giedymin, założyciel dynastii Giedyminowiczów i dziad Jagiełły.

Po rozbiorach Rzeczpospolitej Obojga Narodów litewskie ziemie zostały podzielone pomiędzy Prusy i Rosję. Po Kongresie Wiedeńskim znalazły się w całości pod kontrolą Cesarstwa Rosyjskiego i Litwini poddawani byli intensywnej rusyfikacji.  

Odrodzenie Państwa Litewskiego było możliwie dopiero dzięki upadkowi caratu i nowemu układowi sił po I wojnie światowej. W 1917 roku powstała Litewska Rada Państwowa (Taryba), która 16 lutego następnego roku proklamowała utworzenie niepodległej Litwy. Ciekawym polonikum jest fakt, że jednym z jej członków oraz sygnatariuszy Aktu ogłoszenia niepodległości kraju był Stanisław Narutowicz, brat pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza.    

Po zakończeniu II wojny światowej Litwa została wcielona do Związku Radzieckiego. 11 marca 1990 roku jako pierwsza z republik ZSRR ogłosiła niepodległość, a 1 maja 2004 roku (między innymi wraz z Polską) stała się członkiem Unii Europejskiej.  

Z okazji Święta Narodowego życzymy wszystkim obywatelom Litwy wszelkiej pomyślności!

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-02-16
Data aktualizacji: 2021-02-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź