Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Rocznica wyboru Papieża Franciszka - Święto Narodowe Watykanu

13 marca 2013 roku o godzinie 19.05 z komina Bazyliki Św. Piotra w Rzymie zaczął wydobywać się tradycyjny, biały dym, a około godziny 20.15 protodiakon Jean Louis Pierre Tauran pojawił się w oknie i przekazał oczekiwaną z niecierpliwością wieść: Habemus Papam! W ten sposób świat dowiedział się o wyborze Ojca Świętego, którym został Argentyńczyk, jezuita, arcybiskup Buenos Aires, kardynał Jorge Mario Bergoglio.

Fot. Paweł Baranowski - Urząd Miasta Krakowa

Od ośmiu lat jako Głowa Kościoła skromny, serdeczny, przyjazny, a przede wszystkim otwarty człowiek, swoją tolerancją i miłością do bliźnich z dnia na dzień powiększa rzeszę kochających go ludzi, nie tylko budując i umacniając filar wiary w Boga, lecz także jednocząc przedstawicieli różnych wyznań, ateistów, osoby z wielu środowisk społecznych. Od dnia inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka, 13 marca to także Święto Narodowe Watykanu.

Jest pierwszym papieżem z Ameryki Południowej. Wywodzi się z rodziny włoskich emigrantów. Po obronie dyplomu z chemii, w wieku 21 lat poszedł do seminarium. W 1958 roku wstąpił do zakonu jezuitów, gdzie zgłębiał nauki humanistyczne. Obronił licencjat z filozofii, uczył literatury i psychologii, studiował też teologię. W 1969 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1992 roku został biskupem pomocniczym Buenos Aires i biskupem tytularnym Auca. Pełnił funkcje Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Argentyny
i wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny. Ukończywszy 75 lat, złożył rezygnację z pełnienia obowiązków arcybiskupa metropolity. W 2001 roku został wyniesiony przez śp. Jana Pawła II do godności kardynalskiej.

Osiem lat temu kardynał Bergoglio został nowym papieżem. Wybranie imienia Franciszek podyktowane było chęcią zajmowania się problemami biednych, śladem św. Franciszka z Asyżu. Opublikowano trzy encykliki jego autorstwa: „Lumen Fidei” (Światło wiary), „Laudato si” – dotyczącą ochrony środowiska oraz „Fratelli tutti” o braterstwie i przyjaźni społecznej.

Jest znany ze skromności. Przez długie lata gotował sobie sam i korzystał z transportu miejskiego. W pamięci ludzi przetrwa jego gest względem chorych na AIDS, gdy w czasie jednej z wizyt w hospicjum umył i ucałował stopy chorych. Uhonorowano go tytułem Człowieka Roku 2013 Magazynu „Time”.

Dzisiejsza data w kalendarzu zachęca do skierowania myśli ku papieżowi Franciszkowi, który swoją postawą jednoczy świat i krzewi pokojowe relacje jego mieszkańców, inspirując nie tylko chrześcijan.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-03-12
Data aktualizacji: 2021-03-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź