Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Międzynarodowy Dzień Romów

Obchodzony 8 kwietnia Międzynarodowy Dzień Romów został ustanowiony podczas IV Kongresu Międzynarodowego Związku Romów w Jadwisinie k. Serocka w 1990 roku, który odbył się pod patronatem UNESCO.  Święto jest poświęcone najliczniejszej mniejszości etnicznej w Europie - Romom, których przeważająca część wciąż cierpi z powodu dyskryminacji i izolacji.

Fot. europa.rs

Data 8 kwietnia upamiętnia pierwsze spotkanie przedstawicieli Romów z 25 państw, które odbyło się 8 kwietnia 1971 roku pod Londynem. Dzień ten koncentruje się na romskiej historii, kulturze, języku i aspiracjach, które pozostają w dużej mierze nieznane, mimo że są kluczem do wzajemnego zrozumienia i mogą przyczynić się do zmniejszenia przepaści między społecznościami.

Badania i promocja kultury i języka Romów wchodzą w zakres prawodawstwa Unii Europejskiej dotyczącego z jednej strony zachowania różnorodności kulturowej i językowej, a z drugiej strony ochrony języków mniejszościowych, zgodnie z Traktatami Unii Europejskiej i Kartą Języków Regionalnych i Mniejszościowych Rady Europy. Unia Europejska oferuje wsparcie dla zachowania języka romskiego i jego licznych lokalnych dialektów, a niektóre państwa członkowskie Unii Europejskiej wdrożyły również programy obejmujące nauczanie kultury, historii i języka Romów w szkołach podstawowych.

W Polsce jako pierwszy badaniem kultury Romów zajął się poeta i tłumacz Jerzy Ficowski. Nauczył się mówić w kilku cygańskich dialektach, poznał zwyczaje i romanipen - kodeks obyczajowy Romów, odkrył dla szerszej publiczności poezję Bronisławy Wajs - Papuszy. W Małopolsce znajduje się jedyna w świecie stała wystawa poświęcona Romom prezentowana przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-04-08
Data aktualizacji: 2021-04-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź