Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Światowy Dzień Sztuki

Światowy Dzień Sztuki  obchodzony jest 15 kwietnia, w dzień urodzin jednego z najwybitniejszych twórców w historii, Leonarda da Vinci, uznawanego za symbol wolności tworzenia i prawdziwego człowieka renesansu – rzeźbiarza, malarza, filozofa, matematyka, architekta i wynalazcy.

Fot. pixabay.com

Ma na celu promowanie sztuki i zwiększanie świadomości ludzi na temat jej znaczenia dla rozwoju społeczności i każdego człowieka. O jej roli w dziejach świata powiedziano i napisano bardzo wiele. Pojęcie sztuki  jest jednak bardzo szerokie, obejmuje nie tylko te dzieła starych i nowych mistrzów, które z podziwem oglądamy w największych muzeach świata i które osiągają niewyobrażalne ceny na aukcjach. Sztuka jest wyrazem emocji, wizji świata czy przeżyć twórcy, którym może być każdy z nas. Z pewnością nie raz zastanawialiśmy się, patrząc na obiekty i środki wyrazu sztuki współczesnej: abstrakcyjne malarstwo, artystyczne instalacje, happeningi czy performance, czy to jest jeszcze sztuka? Co jest już sztuką? Dlaczego ta symboliczna, samotna czarna kropka na środku pustego płótna ma być dziełem sztuki.

W definicji Władysława Tatarkiewicza sztuka jest odtwarzaniem rzeczy, konstruowaniem form lub wyrażaniem przeżyć, pod warunkiem, że efekt jest zdolny zachwycać, wzruszać lub wstrząsać. Jest ona najintymniejszą formą odsłonięcia się przez artystę. Nie oznacza to, że wrażliwość odbiorcy zawsze umożliwi mu odczytanie emocji twórcy. Oddziaływanie na odbiorcę może przynieść przeróżne efekty. Sztuka pomaga nam w refleksji nad światem oraz nad nami samymi. Uzmysławia, że definicja piękna nie jest dana raz na zawsze i że każdy z nas ma prawo do swojego artystycznego wyrazu. Przez wieki zmieniały się nurty w sztuce, kanony piękna i brzydoty. Sztuka przestała być zamknięta w ekskluzywnych wnętrzach muzeów i dostępna jedynie dla elit.  Nie tylko wyszła na ulicę, ale kształtuje codzienność, rozwija się sztuka użyteczna. Barwne murale, wyraziste graffiti  nie tylko ozdabiają miasta i upiększają ich smutne, zaniedbane dzielnice. Angażują też ludzi, otwierając ich na wyrażanie siebie, na nawiązywanie relacji, wyrażanie uczuć i kreatywność.  Sztuka czyni życie bogatszym i piękniejszym. Celebrujmy ją nie tylko dzisiaj.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-04-15
Data aktualizacji: 2021-04-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź