Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Światowy Dzień Języka Angielskiego i Światowy Dzień Języka Hiszpańskiego

Hello! ¡Hola! 23 kwietnia swoje święto obchodzą angielski i hiszpański. Dzisiejsze święto jest jeszcze dosyć młode. Powstało w 2010 roku  z inicjatywy Departamentu Komunikacji Globalnej Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Fot. pixabay.com

Jednocześnie pojawiło się wtedy 6 nowych „dni”. Każdy miał podkreślić wyjątkowość jednego z 6 oficjalnych języków ONZ, a wszystkie razem miały promować wielojęzyczność i piękno różnic kulturowych.

Dlaczego jednak hiszpańskiemu i angielskiemu przypadła ta sama data? Okazuje się, że 23 kwietnia zmarł jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych geniuszy języka hiszpańskiego, twórca Don Quijote - Miguel Cervantes. Ten dzień to – jak zakładają badacze – również data narodzin i śmierci Williama Shakespear’e – angielskiego dramatopisarza, którego chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Obydwaj twórcy mieli ogromny wpływ na rozwój języków, w których tworzyli, a ukute przez nich frazy przeniknęły również do języków obcych. Kto z nas nie stwierdził bowiem choć raz, że „miłość jest ślepa” lub nie narzekał na „walkę z wiatrakami”. Sformułowania te związane są nieodłącznie odpowiednio z Shakespear’em i Cervantesem właśnie.

Oczywiście dzisiejsze święto, to nie tylko dzień wielbicieli klasyków literatury. Świętować może każdy, kto mówi po angielsku lub hiszpańsku, czyli całkiem spore grono. Według danych Instytutu Cervantesa językiem hiszpańskim posługuje się bowiem aż 580 milionów ludzi na świecie. Rodzimych mówców angielskiego jest nieco mniej: 360 milionów. Za to jeżeli policzyć wszystkich, którzy angielskim posługują się, choć jest to dla nich drugi bądź kolejny język, to grupa rozrośnie się do bagatela 1,35 miliarda osób.

A gdzie obchodzone będzie dzisiejsze święto? Prawie wszędzie: od Europy (gdzie coraz więcej uczniów wybiera hiszpański, jako drugi język obcy), przez Amerykę Południową i Północną (w USA 41 milionów ludzi deklaruje, że choć w szkole czy w pracy mówią po angielsku, to w ich domach niepodzielnie rządzi hiszpański), po Filipiny czy Belize (gdzie językiem administracji jest angielski, ale całkiem spora część populacji mówi po hiszpańsku w związku z burzliwymi kolonialnymi dziejami tych państw).

Dzień języka hiszpańskiego i angielskiego to corocznie świetny pretekst do organizacji szeregu imprez, wykładów i wydarzeń poświęconych językowym ciekawostkom, kulturze czy gastronomii anglo i hiszpańskojęzycznych państw i regionów. W tym  roku – już po raz drugi  - odbywać się one będą online, ale wrażeń z pewnością nie braknie. Duży ich wybór oferują Instytut Cervantesa, którego Centrum Wirtualne to nieograniczone źródło hiszpańskojęzycznych ciekawostek dostępnych nie tylko 23 kwietnia oraz British Council. Strona tej instytucji: https://www.britishcouncil.pl/wydarzenia oferuje nieocenione i niezmiennie aktualne zasoby wiedzy i inspiracji dla tych, którzy uczą się lub nauczają angielskiego.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-04-23
Data aktualizacji: 2021-04-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź