Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Światowy Dzień Bez Tytoniu

Aby skierować wzrok społeczeństwa na negatywne skutki uzależnienia od dymu nikotynowego, w 1987 roku Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła Światowy Dzień Bez tytoniu, który obchodzony jest 31 maja.

Fot. pixabay.com

Od wielu miesięcy nasza rzeczywistość znacznie się zmieniła za sprawą pandemii koronawirusa, który stał się wrogiem numer 1 i zdominował sferę naszego lęku i dbałości o zdrowie. Lekarze alarmują jednak, aby nie lekceważyć innych bardzo poważnych schorzeń. Coraz większy ich odsetek wywoływany jest przez palenie papierosów, jak na przykład: nowotwory płuc, przełyku, krtani, gardła, trzustki.

Ponad miliard mieszkańców Ziemi nie wyobraża sobie życia bez regularnego sięgania po papierosa. Do roku 2030 prognozuje się zgon ponad 8 milionów ludzi, o ile nie zostaną przedsięwzięte środki zapobiegawcze. W dobie SARS-CoV-2 zwraca się uwagę na ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 u palaczy oraz częstszych zgonów w tej grupie. Eksperci wskazują czas pandemii, jako sprzyjający moment dla pożegnania się z nałogiem.

Dym tytoniowy działa wszechstronnie, jeśli chodzi o destrukcję ludzkiego organizmu. Złożony z 7 tys. związków chemicznych, z czego 70 rakotwórczych, ma negatywny wpływ także na układ sercowo-naczyniowy i oddechowy, powodując nierzadko m.in. rak płuc, miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca, udary czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Statystyki nie działają uspokajająco. 17% wszystkich zgonów w Polsce jest spowodowanych chorobami odtytoniowymi. Pali co drugi nastolatek, przygodę z papierosem młodzież rozpoczyna zazwyczaj w wieku 12-14 lat, a 60% osób w wieku 15-18 lat przynajmniej raz w życiu sięgnęło po papierosa.

Z myślą o palaczach, zarówno aktywnych, jak i biernych oraz mając na celu propagowanie zdrowego stylu życia, Ministerstwo Zdrowia prowadzi kampanie społeczne: www.planujedlugiezycie.pl oraz www.stopfejkfriends.pl (także w serwisie społecznościowym Facebook: #stopfejkfriends).  

Miejmy zatem nadzieję, że tytułowe święto może skłonić do podjęcia próby wyzwolenia się z okowów nałogu. Bez wątpienia jest to rzecz bardzo trudna, ale zyski na pewno przeważą nad stratami.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-05-31
Data aktualizacji: 2021-06-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź