Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Święto Republiki Włoskiej

2 czerwca jest jedną z najważniejszych dat w narodowej historii Włoch. Przytoczmy zatem nieco historii i tradycji tytułowego święta.

Fot. pixabay.com

Dzień Republiki Włoskiej jest obchodzony dla upamiętnienia  jej powstania. Głosowanie, dające obywatelom możliwość wyboru ustroju kraju, który niewiele wcześniej odczuwał jeszcze okrucieństwa II Wojny Światowej, odbyło się 2 i 3 czerwca 1946 roku. Warto pamiętać, że miało ono szczególny wymiar historyczny  również dlatego, że po raz pierwszy do urn mogły pójść kobiety. Za powstaniem Republiki Włoskiej głosowało ponad 12 milionów obywateli. Święto ustanowiono rok po historycznym referendum, a w 1949 roku oficjalnie ogłoszono narodowym.

Zwyczajowo, główna uroczystość rozpoczyna się w Rzymie od złożenia przez Prezydenta  kraju laurowego wieńca przy Pomniku Nieznanego Żołnierza przy Ołtarzu Ojczyny. W programie nie może zabraknąć Parady Sił Zbrojnych, z udziałem najważniejszych przedstawicieli władz państwowych i ważnych delegacji. Corocznie organizowana jest z innym motywem przewodnim, np. dotyczącym misji pokojowych czy też nurtujących problemów  społecznych lub dedykowana ofiarom kataklizmów. Towarzyszą jej koncerty zespołów muzycznych i orkiestr cywilnych lub wojskowych. Jak zawsze, oko widzów najbardziej cieszy pokaz włoskich Sił Powietrznych: niebo ubarwiają dymne smugi w kolorach włoskiej flagi. Następnie dla publiczności otwierane są ogrody Pałacu Kwirynalskiego (siedziby prezydenckiej), gdzie można obejrzeć zmianę warty gwardzistów.

W tym roku  przebieg obchodów jest ograniczony, obywatele muszą jednak wykazać zrozumienie, gdyż decyzja o takiej ich formie podyktowana została troską o ich zdrowie, w świetle nadal jeszcze panującej pandemii koronawirusa. Nie odbędzie się defilada wojskowa. Zorganizowany zostanie jednak pokaz powietrzny. Prezydent Włoch złoży laurowy wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza, a w ogrodach Pałacu Kwirynalskiego odbędą się koncerty zespołów muzycznych.

Wszystkim obywatelom Włoch życzymy, aby obchody Święta Republiki, mimo zredukowanego programu, były źródłem miłych odczuć, a kraj szybko wyzwolił się ze szponów pandemii i zaczął funkcjonować w swoim dawnym rytmie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-06-02
Data aktualizacji: 2021-06-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź