Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Międzynarodowy Dzień Parlamentaryzmu

Pierwszy Międzynarodowy Dzień Parlamentaryzmu obchodzono 30 czerwca 2018 r. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych na pamiątkę powołania Unii Międzyparlamentarnej (IPU) w 1889 roku w Paryżu - światowej organizacji skupiającej parlamentarzystów obecnie z 179 krajów świata. Zobacz ostatni tekst w ramach naszego, trwającego już pełny rok, cyklu Kartka z Kalendarza.

Fot. pixabay.com

Celem tego międzynarodowego dnia jest podkreślenie roli parlamentów na całym świecie jako nieodzownych fundamentów demokracji. Ustanowienie tego święta  jest szczególnie ważne w tym krytycznym dla demokracji parlamentarnej okresie, kiedy obywatele tracą zaufanie do instytucji politycznych, a sama demokracja staje w obliczu wyzwań ze strony ruchów populistycznych, autokratycznych i nacjonalistycznych. Jeśli demokracja ma się rozwijać, to parlamenty, jako fundament funkcjonujących demokracji, muszą być silne, przejrzyste, odpowiedzialne i reprezentatywne. Parlament, jako organ przedstawicielski narodu, reprezentuje wolę obywateli. Odgrywa on ważną rolę we wszystkich kluczowych decyzjach, na przykład w legislacji czy w kontroli rządu. Dlatego mówi się, że w parlamentaryzmie - w przeciwieństwie do systemów totalitarnych - naród w dużej mierze sam decyduje o swoim losie.

Międzynarodowy Dzień Parlamentaryzmu jest też okazją do dokonania przeglądu postępów, jakie parlamenty poczyniły w realizacji niektórych kluczowych celów, aby być bardziej przedstawicielskimi
i iść z duchem czasu. Dotyczy to przede wszystkim włączenia większej liczby kobiet i młodych posłów oraz dostosowania się do nowych technologii. W 2021 r., IPU i jej parlamenty członkowskie uczczą ten dzień szeregiem wydarzeń koncentrujących się na wzmocnieniu pozycji młodzieży w następstwie niedawnej inauguracji kampanii IPU „Mówię „tak” młodzieży w parlamencie”.

Międzynarodowy Dzień Parlamentaryzmu nie jest jedynym dniem ONZ poświęconym demokracji. Od 2007 roku 15 września obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Demokracji, co wynika z rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, która mówi: "Demokracja jest uniwersalną wartością opartą na swobodnie wyrażonej woli ludzi do określania własnych systemów politycznych, gospodarczych, społecznych i kulturowych oraz na ich pełnym uczestnictwie we wszystkich aspektach życia."


Tekstem o Międzynarodowym Dniu Parlamentaryzmu kończymy nasz cykl Kartka z Kalendarza. Wystartowaliśmy z początkiem ubiegłorocznych wakacji, w lipcu 2020 roku i przez cały rok raczyliśmy Was informacjami i ciekawostkami o narodowych świętach, dniach pamięci i innych - mniej lub bardziej poważnych - cyklicznych wydarzeniach na świecie.

Przed nami kolejne wakacje i kolejne ciekawy artykuły. Zapraszamy do lektury letniej serii Family Fun in the City!

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-06-30
Data aktualizacji: 2021-07-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź