Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Dzień Świętego Patryka pod znakiem ekologii

W piątek, 17 marca, na całym świecie obchodzony jest Dzień św. Patryka – Święto Narodowe Irlandii.

koniczyna
Fot. pixabay.com

Dzień Świętego Patryka będący świętem narodowym Irlandii jest jednocześnie coraz bardziej celebrowany na całym świecie. Jednym ze sposobów na świętowanie stała się współpraca Ambasady Irlandii z partnerami w wielu krajach, w wyniku której podświetlane były na zielono ważne budowle i zabytki. Ambasador Irlandii w Polsce J.E. Patrick Haughey skierował pismo do Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, w którym wyraził wdzięczność za dotychczasowe wysiłki podejmowane w ramach akcji „Global Greening”. Przyczyniły się one do tego, że Polska stała się jednym z najbardziej „zazielenionych” krajów na świecie podczas Dnia św. Patryka, co było widocznym znakiem silnej więzi między obu krajami.

W ubiegłym roku, w geście solidarności z Narodem Ukraińskim wiele miejsc w Europie i nie tylko, które zwyczajowo rozbłysłyby na zielono, podświetlonych zostało w kolorach niebieskim i żółtym, barwach flagi Ukrainy.

W tym roku także, decyzją ambasady, będziemy inaczej świętować ten dzień.

 – Obecnie jesteśmy w pełni świadomi wszystkich skutków trwającej agresji rosyjskiej na Ukrainę, włącznie ze wzrostem cen energii. W związku z tym nie będziemy w bieżącym roku prosić żadnego z naszych partnerów w Polsce o podświetlenie budynków na zielono – napisał Ambasador Irlandii.

 – W 2023 r. będziemy się w Polsce skupiać na środowisku, by czynić naszą planetę bardziej zieloną. Święty Patryk przybył do Irlandii w 432 roku i aby uczcić tę datę Ambasada planuje zasadzić w tym roku w Polsce 432 drzewa. Mamy nadzieję, że staną się one trwałym świadectwem stale rozwijającej się przyjaźni między naszymi narodami – dodał Ambasador Patrick Haughey.

 – Jestem przekonany, że ta proekologiczna inicjatywa spotka się z szerokim odzewem w całej Polsce, nadając wspólnemu celebrowaniu Święta Narodowego Irlandii szczególnego wymiaru. Tym bardziej, że kontakty krakowsko-irlandzkie rozwijają się już doskonale w wielu obszarach. Przykładem jest współpraca literacka, w ramach której już jesienią będziemy mogli gościć w Krakowie pierwszą stypendystkę wspólnego programu rezydencyjnego Heaney-Miłosz, uznaną irlandzką poetkę Alice Lyons” – napisał w liście skierowanym do Ambasadora Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Ambasada Irlandii planuje akcję sadzenia drzew późną wiosną. W realizacji projektu placówkę dyplomatyczną wspomaga organizacja pozarządowa specjalizująca się w tego typu przedsięwzięciach. 432 drzewa będą posadzone w wybranych obszarach leśnych na obszarze województw małopolskiego i mazowieckiego.     

Św. Patryk zasłużył się dla Irlandii wprowadzając chrześcijaństwo, a także chroniąc kraj przed plagą węży. Według podań św. Patryk był cudotwórcą – przywracał ludziom wzrok, wskrzeszał zmarłych – stąd rocznica jego śmierci (17 marca) jest ważnym wydarzeniem dla każdego Irlandczyka. Tradycja nakazuje, aby tego dnia każdy miał na sobie coś zielonego. Ten kolor jest barwą narodową Irlandii, nawiązującą do trójlistnej koniczyny (shamrock) oraz trawiastego krajobrazu.

pokaż metkę
Autor: Joanna Dubiel
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-03-14
Data aktualizacji: 2023-03-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź