Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Litwa w Krakowie. Sezon kultury 2015

Najpiękniejsze przykłady wzajemnego oddziaływania kultury polskiej i litewskiej ukazujące zarazem specyfikę i odmienność tej ostatniej będą prezentowane w naszym mieście w ramach projektu „Litwa w Krakowie". Największa prezentacja kultury litewskiej w Polsce potrwa do końca stycznia 2016 r., a inaugurująca ją wystawa prac Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa jest dostępna dla zwiedzających od 16 października.

Litewski malarz i kompozytor Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (1875–1911), który studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, to jeden z najbardziej oryginalnych modernistów Europy Środkowej i Wschodniej, porównywany z twórcami tej miary, co Wassily Kandinsky, Arnold Böcklin, Edvard Munch czy Odilon Redon. Twórczość artysty łączy elementy symbolizmu z neoromantyzmem, a także abstrakcjonizmem. Čiurlionis wzbogacał swoje obrazy, pisząc do nich muzykę – sonaty i preludia. Na ekspozycji w galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie pokazanych zostanie około 100 prac artysty – obrazów, grafik, szkiców. Można będzie wysłuchać muzycznych kompozycji Čiurlionisa i zobaczyć fotografie ważnych dla artysty ludzi i miejsc. Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki M. K. Čiurlionisa w Kownie.

Projekt „Litwa w Krakowie. Sezon kultury 2015" obejmie także szereg innych wystaw. W Zamku Królewskim na Wawelu wystawiony będzie arras Zygmunta Augusta ze zbiorów Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, a także współczesna fotografia i sztuka z tego kraju. Odbędą się koncerty, spektakle i spotkania z litewskimi pisarzami, m.in. Tomasem Venclovą i najpopularniejszą współczesną litewską powieściopisarką Kristiną Sabaliauskaite.

Litwa będzie też gościem honorowym 19. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, a litewscy autorzy wystąpią podczas Festiwalu Conrada. Książki wszystkich festiwalowych gości będą dostępne dla czytelników w polskich przekładach.

Prezentacja kultury litewskiej w Polsce przypada w roku 25-lecia odzyskania przez Litwę niepodległości. Patronat nad przedsięwzięciem sprawują ministrowie kultury obu krajów, Małgorzata Omilanowska i Sarunas Birutis. Przy organizacji projektu współpracują najpoważniejsze litewskie i polskie instytucje kultury, a koordynatorem jest Litewski Instytut Kultury.

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2015-09-29
Data aktualizacji: 2016-09-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź