Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

400 lat peruwiańskiej „Nowej Kroniki i Dobrego Rządu”. Wyjątkowa wystawa na Rajskiej

Instytut Kultury Latynoamerykańskiej, Ambasada Peru w Polsce oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na wystawę „400 lat ilustrowanej kroniki peruwiańskiej autorstwa Felipe Guamán Poma de Ayala”. Wystawę można będzie oglądać do 30 marca 2016 r. w budynku biblioteki przy ul. Rajskiej 1. 

Wernisaż wystawy poświęconej słynnemu rękopisowi odbył się 12 lutego 2016 r. W wydarzeniu wziął udział Ambasador Peru w Polsce J.E. Pan Alberto Salas Barahona. Dla zwiedzających wystawę w tym dniu zaplanowano dodatkowe atrakcje, m.in. degustację potraw peruwiańskich.

Na wystawie prezentowane jest jedno z najbardziej oryginalnych dzieł w światowej historiografii. „Nueva Coronica y Buen Gobierto” autorstwa Felipe Guamán Poma de Ayola to prawie 1200-stronicowy manuskrypt powstały w Peru ok. 1615 r. Składa się on z dwóch części. Pierwsza (Nowa Kronika) to kompendium dziejów imperium Inków i ich poprzedników. W drugiej części (Dobry Rząd) autor opisuje nadużycia hiszpańskich urzędników wobec Indian, postulując sprawiedliwe traktowanie tubylców i zmiany w zarządzaniu wicekrólestwem Peru. 
Kronika jest napisana po hiszpańsku, ale autor wplata liczne słowa, a nawet zdania w keczua – języku Inków. Na wyjątkowość dzieła składają się także całostronicowe, opatrzone komentarzami autora rysunki, których w Kronice jest aż 398. Jest to niezwykła ilustrowana historia Inków i początków hiszpańskiej kolonizacji Peru.

Zarówno postać autora Kroniki, jak i losy jego dzieła są dość tajemnicze. O Felipe Guamán Poma de Ayala wiemy tylko to, co sam o sobie napisał – że pochodził ze szlachty indiańskiej, ale był wychowywany w rodzinie metyskiej; pracował zaś dla misjonarzy i urzędników hiszpańskich jako tłumacz i pomocnik. Manuskrypt był adresowany do króla Filipa III i wysłany do Hiszpanii, jednak nigdy nie dotarł do adresata i ślad po nim zaginął. Nie wiadomo w jaki sposób znalazł się on w Bibliotece Królewskiej w Kopenhadze, gdzie został odkryty dopiero w 1908 r. Kronika została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  
 

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2016-02-08
Data aktualizacji: 2016-09-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź