Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Z Księgi Pamiątkowej Prezydenta Miasta Krakowa: Jan Nowak-Jeziorański

Chociaż większość Polaków kojarzy Jana Nowaka-Jeziorańskiego jako „Kuriera z Warszawy”, miał on trwałe związki z Krakowem i wielki sentyment do naszego miasta. To dlatego Rada Miasta Krakowa uhonorowała go medalem Cracoviae Merenti, a dawny Plac Kolejowy przy krakowskim dworcu został przemianowany na Plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Jan Nowak-Jeziorański z medalem Cracoviae Merenti
Fot. Archiwum Rady Miasta Krakowa

Jan Nowak-Jeziorański (właśc. Zdzisław Antoni Jeziorański, pseud. „Janek”, „Jan Nowak”, 1914-2005) był polskim politykiem i działaczem społecznym, podporucznikiem Wojska Polskiego, kurierem i emisariuszem Komendy Głównej Armii Krajowej i Rządu RP w Londynie. Po II wojnie światowej, na emigracji w Wielkiej Brytanii, pracował jako dziennikarz dla BBC. Następnie podjął się organizacji polskiej rozgłośni Radio Wolna Europa, którą kierował przez ponad 20 lat. Przez kolejnych 20 lat działał w Kongresie Polonii Amerykańskiej i był konsultantem Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA. Członek Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie. Odegrał istotną rolę w przyjęciu Polski do NATO. Do Polski powrócił w 2002 roku, po 57 latach emigracji.

Do Krakowa, rodzinnego miasta swojej żony, Jan Nowak-Jeziorański przyjeżdżał jeszcze jako przedstawiciel amerykańskiej Polonii. 21 sierpnia 1992 roku złożył on w Księdze Pamiątkowej następujący wpis:

„Jestem wzruszony gościnnością, z którą spotkaliśmy się ze strony Prezydenta Podwawelskiego Grodu, który był dla nas – na obczyźnie – i zawsze będzie stolicą naszego historycznego i kulturalnego dziedzictwa”.

Podpis Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Księdze Pamiątkowej miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-02-15
Data aktualizacji: 2022-02-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź