Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Z Księgi Pamiątkowej Prezydenta Miasta Krakowa: Andrzej Wajda

Jeden z najwybitniejszych twórców światowego kina, reżyser teatralny związany z Teatrem Starym, laureat Oscara za całokształt twórczości (2000) oraz wielu innych nagród filmowych za osiągnięcia w dziedzinie kinematografii. Andrzej Wajda – bo o nim mowa – zaprosił Kraków do wielu swoich filmów i pozostawił w naszym mieście trwałe ślady swojej działalności.

Andrzej Wajda
Fot. Wiesław Majka

Andrzej Wajda (1926-2016) zasłynął filmami inicjującymi tzw. polską szkołę filmową: „Kanał” i „Popiół i diament”. Do dzieł, które wpisały się w historię światowej kinematografii należą także jego „Wesele”, „Danton”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Katyń” czy „Wałęsa, człowiek z nadziei”. Poza wspomnianym Oscarem Wajda jest laureatem m.in. Złotej Palmy w Cannes, Cezara – nagrody Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej, Nagrody Kyoto za działalność na rzecz rozwoju nauki, techniki i myśli ludzkiej (1987), Felixa – europejskiej nagrody za całokształt twórczości (1990), Złotych Lwów na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za całokształt twórczości i wybitny wkład w historię kina (1998) i Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu filmów w Berlinie (2006).

Wajda był także założycielem i fundatorem Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie. Za zasługi dla naszego miasta został odznaczony Srebrnym Medalem Cracoviae Merenti w 1995 roku. Pochowany na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Występując z ramienia Fundacji Kyoto-Kraków, Andrzej Wajda napisał w Księdze Pamiątkowej w 1993 roku: Każdy krok zbliżający Kraków do Kyoto zbliża nas do dnia otwarcia Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej w Krakowie.  

Wpis Andrzeja Wajdy w Księdze Pamiątkowej Krakowa

Zobacz inne wpisy w Księdze Pamiątkowej

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-02-17
Data aktualizacji: 2022-02-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź