Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wizyta pastora Friedricha Magiriusa

W dniach od 5 do 9 kwietnia w naszym mieście przebywał pastor Friedrich Magirius – wybitny niemiecki działacz społeczno-polityczny, orędownik partnerstwa Krakowa i Lipska, a także Honorowy Obywatel Miasta Krakowa od 2005 r. W czwartek, 6 kwietnia, z niemieckim gościem spotkał się Prezydent Jacek Majchrowski.

Fot. Wiesław Majka

Wizyta pastora Magiriusa w Krakowie związana była z zaproszeniem od byłego Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie Lauridsa Hölschera, który mieszka obecnie w naszym mieście. W kurtuazyjnym spotkaniu w gabinecie Prezydenta Miasta Krakowa wziął również udział Zastępca Prezydenta Tadeusz Trzmiel, który poznał pastora  w listopadzie 2016 r. na konferencji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Berlinie.

Podczas spotkania poruszone zostały aktualne tematy dotyczące współpracy między Krakowem a Lipskiem – miast wykazujących duże podobieństwa m.in. w aspekcie demografii, kultury, transportu i rozwoju infrastruktury. Kraków zajmuje drugie miejsce wśród polskich miast, w których liczba urodzeń rośnie, a nie maleje. Również Lipsk – jak podkreślił w rozmowie pastor Magirius – wykazuje w ostatnich latach pokaźny przyrost demograficzny, stając się nowym domem dla wielu przyjezdnych z terenów Niemiec Wschodnich i Zachodnich (miasto liczy obecnie ponad 600 tys. mieszkańców). Oba miasta kładą duży nacisk na atrakcyjną ofertę turystyczną i kulturalną. Ich ważną składową są m.in. odbywające się w miastach festiwale i targi – m.in. popularne zarówno w Krakowie jak i w Lipsku Targi Książki, adresowane w pierwszej kolejności do czytelników i autorów. Proponując nawiązanie współpracy krakowskich i lipskich Targów Książki, pastor Magirius podkreślił, że książki – podobnie jak demokracja – mają sens wtedy, gdy są jak najbliżej obywateli. Duże wrażenie na niemieckim gościu zrobił rozwój krakowskiej infrastruktury transportowej i sukces naszego miasta w zakresie przyciągania turystów. Prezydent Majchrowski podkreślił, że choć ubiegłoroczny rekord lokalnej turystyki (ponad 12,5 mln turystów!) Kraków zawdzięcza Światowym Dniom Młodzieży, to nasze miasto i tak jest europejskim liderem branży turystycznej przyjmując każdego roku około 10 mln odwiedzających. Liczby te są zarówno efektem atrakcyjności zabytków Krakowa, jak i bogatej oferty kulturalnej, hotelarskiej i gastronomicznej. Prezydent Majchrowski wspomniał, że gdy obejmował swój urząd w 2002 r. Kraków oferował tylko jeden hotel 5-gwiazdkowy. Obecnie w mieście działa aż 11 takich obiektów, ale także turyści szukający tańszej opcji noclegowej nie mogą narzekać. 

Podczas pobytu w naszym mieście pastor spotkał się również z Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa Bogusławem Kośmiderem oraz Dyrektor Wydziału Edukacji Anną Korfel-Jasińską. Podczas rozmowy na tematy edukacyjne pastor Magirius zaproponował m.in. nawiązanie współpracy między „Uczniowską Radą Miasta Lipska” a Młodzieżową Radą Miasta Krakowa.

Pastor Friedrich Magirius (ur. w 1930 r.) był przed rokiem 1989 aktywnym działaczem opozycji demokratycznej w byłej NRD. W tym czasie nawiązał liczne kontakty ze środowiskami opozycyjnymi w Polsce, w tym przede wszystkim z kręgami kościelnymi. Przez wiele lat był superindententem kościoła ewangelickiego w Lipsku, a kościół św. Mikołaja, w którym prowadził pracę duszpasterską, stał się znanym ośrodkiem pokojowego sprzeciwu wobec systemu komunistycznego (słynne nabożeństwa poniedziałkowe). W pierwszych latach po zmianie systemu politycznego w Niemczech wschodnich pastor Magirius był przewodniczącym Rady Miasta Lipska, a następnie przez kolejnych kilka lat radnym miasta Lipska. Pastor Magirius utrzymywał żywe kontakty z polskimi przyjaciółmi, zabiegał o wznowienie kontaktów partnerskich Krakowa i Lipska i wielokrotnie odwiedzał Kraków, gdzie spotykał się z wieloma partnerami, z którymi omawiał projekty dotyczące współpracy obu miast.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2017-04-07
Data aktualizacji: 2017-04-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź