Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Edynbursko-krakowskie kreacje

W dniach 11-14 czerwca gościł w Krakowie Lord Provost Edynburga, który przyjechał do Krakowa na XII Kongres Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Frank Ross wziął udział w formalnych obradach prezydentów miast, w czasie których dyskutowano kreatywne rozwiązania najistotniejszych dla miast problemów rozwoju.

Fot. Bogusław Świerzowski - UMK

W środę, 13 czerwca w Pałacu Wielopolskich odbyło się oficjalne spotkanie Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego z Lordem Provostem Edynburga i uczestnikami Kongresu Sieci  Miast Kreatywnych UNESCO. Przewodnim tematem spotkania był krakowski tartan podarowany nam w ubiegłym roku przez Miasto Edynburg, który został zaprezentowany w czasie pokazu mody zorganizowanego przez Rafała Stanowskiego, Dyrektora PR z Krakowskich Szkół  Artystycznych. Projekty zainspirowane krakowską kratą wykonali młodzi artyści ze Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru (SAPU) – jednej z najlepszych placówek edukujących projektantów mody w Polsce. Autorami prezentowanych w historycznych salach Pałacu Wielopolskich pokazu byli: Klaudia Kuznowicz,  Patryk Kaleciak, Kordian Mędrala, Karolina Bochnia, Ewelina Kowal, Angelika Ożdżyńska, Wiktoria Pitala i Dominika Pitala, a oryginalne, autorskie  fryzury modelek i modeli stworzył Tomasz Karcz.

Młodzi artyści zinterpretowali temat krakowskiej kraty w sposób indywidualny, bliski swojej wrażliwości i koncepcji mody, wykorzystali także różne techniki przetwarzania tkaniny, od nadruku po elementy ręczne malowane lub naszywane. Wszystkie projekty łączyło kreatywne podejście do tematu oraz traktowanie mody jako formy sztuki, wpływającej w sposób istotny na kulturę i społeczeństwo. Pokaz mody zrobił wielkie wrażenie, a Lord Provost postanowił nagrodzić projekt, który najbardziej mu się podobał. Przyznał, że jego nastoletnia córka z chęcią by go nosiła …

Lord Provost Edynburga Frank Ross także i tym razem przywiózł nam prezenty: 4-tygodniowe stypendium rezydencjalne dla pisarza z Krakowa i wiersz pt. The Old Town - Stare Miasto (tłumaczenie) , o Krakowie i Edynburgu jako bliskich siostrach – miastach literatury, który napisał i odczytał Alan Spence, Makar Edynburga, czyli oficjalny poeta stolicy Szkocji.

Alan Spence jest wielokrotnie nagradzanym poetą (otrzymał m.in. Nagrodę Glenfiddicha, Nagrodę Ludową, Macallan Short Story Prize i Order Wschodzącego Słońca od rządu Japonii), dramaturgiem, powieściopisarzem i autorem krótkich opowiadań. Jest emerytowanym profesorem kreatywnego pisarstwa (Creative Writing) na Uniwersytecie w Aberdeen, gdzie założył WORD Festival w 1999 r.  i był jego dyrektorem artystycznym przez dwanaście lat. Szkockie słowo "Makar" oznacza rolę poety lub autora jako pisarza - wykwalifikowanego i wszechstronnego w sztuce pisania.

Drugim upominkiem Lorda Provosta jest program: Międzynarodowa Rezydencja Lorda Provosta we współpracy z Krakowem – Miastem Literatury UNESCO.  Wybrany pisarz lub pisarka z Krakowa spędzi cztery tygodnie w Edynburgu, gdzie będzie rozwijała swój warsztat warsztatu pisarski w przepięknym otoczeniu pierwszego na świecie Miasta Literatury UNESCO  i spotykała z przedstawicielami środowisk literackich: twórcami i pracownikami organizacji branżowych. Informacja o konkursie – naborze będzie zamieszczona na stronie koordynatora projektu Kraków Miasto Literatury UNESCO : http://www.miastoliteratury.pl/, a zgłoszenia kandydatów przyjmowane będą od 17 czerwca do 27 lipca 2018 r.

W czasie Kongresu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, wzbogaconego udziałem przedstawicieli  zaprzyjaźnionego Edynburga, Kraków był miejscem prawdziwego „kreatywnego skrzyżowania” (Creative crossroads –  hasło Kongresu) -  trudno o bogatsze i ciekawsze połączenie tematów, obszarów kreatywnych i sympatyczniejsze spotkanie pasjonatów rozwoju opartego na twórczości.

Na koniec wizyty w Krakowie Frank Ross miał okazję przejechać się tartanowym tramwajem. Pomysł dekoracji tramwaju bardzo mu się podobał, bo – jak stwierdził: „ten tramwaj jest równocześnie szkocki i krakowski”. Przyznał, że nie dziwi się, że tak wielu turystów z Edynburga odwiedza Kraków, gdyż czują się tu jak u siebie.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia na OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2018-06-15
Data aktualizacji: 2018-06-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź