Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczych ds. Uchodźców z wizytą w Krakowie.

„Od 40 lat zajmuję się pomocą humanitarną i sprawami uchodźców i nigdy nie przypuszczałem, że w tym kontekście odwiedzę Polskę i Kraków”, powiedział Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandi, który wczoraj odwiedził krakowski magistrat.

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczych ds. Uchodźców z wizytą w Krakowie.
Fot. Wiesław Majka/Urząd Miasta Krakowa

Podczas spotkania z Prezydentem Jackiem Majchrowskim z zainteresowaniem wysłuchał informacji o sytuacji uchodźców Krakowie. Podkreślił, że jest pod wrażeniem starań Polski, która w ciągu miesiąca zrobiła tyle, ile inne kraje w trakcie kilku lat. Prezydent Majchrowski opowiedział o dużym wsparciu otrzymywanym z zagranicy, ale potrzeby nadal są ogromne.

O tych potrzebach opowiedzieli obecni na spotkaniu Sekretarz Miasta Antonii Fryczek, Dyrektorka Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Elżbieta Kois–Żurek oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Witold Kramarz. Zwrócili oni uwagę m.in. na problemy w zakresie edukacji – 20% wzrost w liczbie mieszkańców spowodował większe zapotrzebowanie w ofercie szkolnej i przedszkolnej. Ponadto, wśród uchodźców coraz więcej jest osób starszych i dzieci, którzy wymagają zapewnienia opieki zdrowotnej, w tym całodobowej. To z kolei pociąga za sobą konieczność zwiększenia miejsc w domach opieki społecznej. Miasto ma koncepcję jak sprostać tym wyzwaniom, ale aktualne rozwiązania prawne nie przewidują wydatkowania tak dużych środków z budżetu miasta – stąd potrzebne jest wsparcie z innych źródeł. Należy też zwrócić uwagę, że rozpoczęty już proces integracji uchodźców z mieszkańcami Krakowa (tych, którzy chcą u nas pozostać, a jest to spora grupa) także nie jest sprawą prostą. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, w której mieszkańcy będą mieli poczucie ograniczania ich potrzeb na rzecz obywateli ukraińskich. Zdaniem Komisarza Grandiego, takie zjawisko bardzo często towarzyszy procesom uchodźczym i wspieranie samorządów w tym zakresie jest zadaniem dla organizacji międzynarodowych, takich jak UNHCR, czy UNICEF.

Ważnym aspektem jest także kwestia relokacji uchodźców na terenie całej Europy. Potrzebny jest tutaj system, który zapewni uchodźcom bezpieczeństwo i uchroni przed niepożądanymi procederami. Jak zapewniła Beata Sabatowicz, Zastępca Dyrektora Kancelarii Prezydenta, te kwestie są sprawą nadrzędną przy rozpatrywaniu ofert nadsyłanych przez partnerów zagranicznych. Każda oferta musi być potwierdzona przez tamtejszą administrację miejską/regionalną lub placówkę dyplomatyczną. Musi też precyzować warunki pobytu i świadczenia oferowane uchodźcom. Obywatele Ukrainy, którzy decydują się na wyjazd do innego kraju są też zarejestrowani. Dlatego wyjazdy do Orleanu i Solury cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Komisarz Grandi zadeklarował też konkretną pomoc finansową. Na ten cel udostępniona będzie powierzchnia w Tauron Arenie, w której powstanie Biuro UNHCR, co stworzy możliwości sprawnego udzielania wsparcia obywatelom Ukrainy.

Filippo Grandi jest 11. Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców w historii UNHCR. Został wybrany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 stycznia 2016 roku na 5-letnią kadencję.

 

011jpg.jpg
022jpg.jpg
033jpg.jpg
044jpg.jpg
055jpg.jpg
066jpg.jpg
077jpg.jpg
088jpg.jpg
099jpg.jpg
1111jpg.jpg
1212jpg.jpg
1313jpg.jpg
1414jpg.jpg
011jpg.jpg
022jpg.jpg
033jpg.jpg
044jpg.jpg
055jpg.jpg
066jpg.jpg
077jpg.jpg
088jpg.jpg
099jpg.jpg
1111jpg.jpg
1212jpg.jpg
1313jpg.jpg
1414jpg.jpg
pokaż metkę
Osoba publikująca: Kinga Stoszek
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-03-30
Data aktualizacji: 2022-04-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź