Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Spotkanie światowych władz Zakonu Maltańskiego w Krakowie

Od 19 do 22 października br. przedstawiciele zarządu Zakonu oraz Prezydenci asocjacji maltańskich z całego świata obradują w naszym mieście. Krakowski magistrat odwiedzili 20 października na zaproszenie Prezydenta Jacka Majchrowskiego.

wizyta przedstawicieli światowych władz Zakonu Maltańskiego 20.10.2022
Fot. Piotr Wojnarowski - Kancelaria Prezydenta UMK

Jak podkreślał Prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich Jacek Tarnowski na krakowską konferencję przybyło aż 23 prezydentów asocjacji maltańskich z różnych krajów świata, w tym m.in. z Niemiec, Australii. Hong Kongu, Malty, Argentyny, USA, Singapuru, Francji, Peru, Libanu, czy Wegier. W obradach udział biorą również: Wielki Kancelrz Zakonu Riccardo Paternò, Wielki Szpitalnik Fra’ Alessandro de Franciscic oraz Wielki Jałmużnik Don Fabrizio Colonna dei Principi di Paliano. To dopiero drugie cyklicznie odbywające się spotkanie władz Zakonu w Polsce. Pierwsze miało miejsce w 1995 r. w Warszawie. Tym bardziej – jak podkreślał Prezydent Majchrowski – cieszy, że goście zdecydowali sie spotkać w Krakowie. Wizyta w naszym mieście jest dla gości również okazją do zapoznania sie z najcenniejszymi zabytkami stolicy Małopolski i regionu.

Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Św. Jana Jerozolimskiego zwany Rodyjskim i Maltańskim - bo tak brzmi pełna nazwa organizacji - jest jednym z najstarszych zakonów katolickich i najstarszym zakonem rycerskim.  Jest obecny w 54 krajach. Polscy Kawalerowie i Damy zrzeszeni są w Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, którego główną siedzibą jest Kraków.

Zakon Maltański skupia się na działalności charytatywnej. W kilkudziesięciu krajach świata prowadzi szpitale, centra medyczne, ambulatoria, domy pomocy dla osób starszych i niepełnosprawnych, a także hospicja dla nieuleczalnie chorych. Od ponad 40 lat, Zakon angażuje się w  walkę z trądem – chorobą, stale obecną w wielu obszarach świata. Działalność tę koordynuje powołana w tym celu fundacja CIOMAL, która prowadzi również programy pomagające matkom i ich dzieciom, żyjącym w krajach Trzeciego Świata, a chorującym na AIDS.

W Polsce działa również Pomoc Maltańska – Maltańska Służba Medyczna. To organizacja, która zgodnie z mottem Zakonu „tuitio fidei et obsequium pauperum” (z łac. obrona wiary oraz służba ubogim), niesie pomoc potrzebującym. Ponadto, Pomoc Maltańska prowadzi działalność wychowawczą wśród młodzieży, tworząc grupy kadetów; organizuje także kursy pierwszej pomocy.

Działalność medyczna skupiona jest natomiast w Podmiocie Leczniczym: Maltańskiej Służbie Medycznej (MSM). Podstawowymi zadaniami MSM jest medyczne zabezpieczenie pielgrzymek i uroczystości religijnych, imprez masowych, w tym:  zawodów sportowych, kongresów, koncertów, jak również innych imprez kulturalnych. Organizacja działa w oparciu o wolontariat, a  przychody uzyskane z jej działalności są w całości inwestowane w realizację zadań statutowych, w tym: zakup sprzętu medycznego, szkolenia oraz działalność socjalną.

Zobacz zdjęcia z wizyty w OTOFoto Kronice Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Kinga Stoszek
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-10-21
Data aktualizacji: 2022-10-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź