Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kraków w Radzie Dyrektorów Ligi Miast Historycznych!

W dniach 14-16 listopada 2022 roku w koreańskim mieście Andong odbyła się 18. Konferencja Ligi Miast Historycznych, poświęcona tematowi: „Historyczne miasto zorientowane na przyszłość, oparte na społeczności”. Kraków był reprezentowany Katarzynę Piotrowską, Zastępcę Dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W czasie konferencji Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski został wybrany do Rady Dyrektorów Ligi Miast Historycznych na kadencję 2022-2026.

Przedstawicielka Krakowa na XVIII Konferencji Ligi Miast Historycznych
Fot. Liga Miast Historycznych

Wraz z Krakowem w Radzie zasiadają prezydenci miast: Gyeongju, Konya, Ljubljana, Shiraz, Bad Ischl i Xi’an.

Tradycyjnie, na zakończenie konferencji, jej uczestnicy przyjęli dokument pn. Deklaracja pokoju i solidarności, który jest aktualnym przesłaniem, jakie Liga Miast Historycznych wysyła w świat jako apel o pokój i współpracę.
W tekście tego dokumentu czytamy m.in.: „Każde historyczne miasto na świecie rozwijało się przez wieki dzięki wysiłkom mieszkańców, którzy starali się pielęgnować swoje unikalne tradycje i kulturę. Jest to cenne bogactwo, które należy przekazać przyszłym pokoleniom. Liga Miast Historycznych została założona w celu promowania pokoju na świecie, który ma fundamentalne znaczenie dla zachowania i rozwoju miast historycznych, a także jest pragnieniem całej ludzkości. Dla miast, które łączy wspólna więź, jaką jest bycie miastem historycznym, Liga służy jako platforma dla propagowania współpracy i budowania podstaw solidarności. Za nami wiele ważnych dyskusji. Rozwijaliśmy naszą przyjaźń i staraliśmy się rozwiązywać problemy społeczne. Jednak nadal trwają konflikty między narodami wynikające z różnic rasowych, etnicznych, kulturowych i religijnych. Z najgłębszym żalem musimy przyznać, że wiele istnień ludzkich utraciliśmy w wyniku działań wojennych, a historyczne dziedzictwo - uniwersalna wartość dla ludzkości - ulega zniszczeniu w różnych częściach świata. Każdy konflikt powinien być rozwiązywany w sposób pokojowy, np. poprzez dialog, a nie za pomocą jakichkolwiek działań militarnych. W czasach, w których społeczność międzynarodowa jest coraz bardziej podzielona, niniejszym deklarujemy i potwierdzamy naszą solidarność opartą na szczególnej więzi i współpracy. Ponadto, niniejszym zobowiązujemy się do podjęcia działań mających na celu pogłębienie wzajemnego zrozumienia poprzez wymiany i dialog między miastami i ich obywatelami. Chcemy pokazać światu znaczenie dialogu dla rozwiązywania problemów oraz wspierać miasta historyczne i ich mieszkańców cierpiących z powodu konfliktów, a także zachęcać do podejmowania takich inicjatyw.”

Liga Miast Historycznych została powołana została przez uczestników IV Światowej Konferencji Miast Historycznych w Kyoto w 1994 roku. Wśród 25 założycieli Ligi był także Kraków. Liga, która ma siedzibę w japońskim Kyoto, skupia obecnie 129 miast świata.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-11-17
Data aktualizacji: 2022-12-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź