Kraków i Uzbekistan – szansa na współpracę
O możliwościach współpracy Krakowa z Uzbekistanem rozmawiał Prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski z Ambasadorem Uzbekistanu w Polsce J.E. Panem Amirsaidem Agzamkhodjaevem, który 10 marca złożył oficjalną wizytę w krakowskim magistracie.

W spotkaniu udział wzięła także Pani Ewa Kołodziej, posłanka na Sejm RP z Katowic, entuzjastka i orędowniczka współpracy z Uzbekistanem.
Jako priorytetowe obszary do wspólnych działań, Pan Ambasador wskazał biznes, edukację, promocję kulturalną oraz turystykę. Gospodarka Uzbekistanu rozwija się w ostatnich latach w bardzo dynamicznym tempie, a wśród najważniejszych branż króluje przemysł maszynowy, tekstylny, metalurgiczny oraz rolnictwo. Trwająca tam od wyborów prezydenckich w 2017 roku transformacja gospodarcza i rozwój przedsiębiorczości, spowodowały zwiększone zainteresowanie tym regionem wśród inwestorów z całego świata, w tym z Polski. Tamtejszy rynek jest także atrakcyjną alternatywą dla zamkniętego rynku rosyjskiego. Uwzględniając także przyjazne stosunki gospodarcze Uzbekistanu z krajami sąsiadującymi z Uzbekistanem, tj.: Afganistanem,, Kazachstanem, , Kirgistanem, Tadżykistanem i Turkmenistaemn, cały ten obszar stanowi bardzo atrakcyjną ofertę dla polskich inwestorów. Także uzbeccy biznesmeni są bardzo zainteresowaniu współpracą z Polską. Jak podkreślił Pan Ambasador Agzamkhodjaev „Polska jest dla Uzbekistanu bramą do Unii Europejskiej, zaś Uzbekistan jest dla Polski bramą do Azji Środkowej”. Kluczowym partnerem dla współpracy są regiony, co wpisuje się w japońskim model gospodarki stosowany w Uzbekistanie. Stąd też nawiązano już takie relacje między województwem podlaskim i uzbeckim regionem Khorezm oraz Mazowszem i Obwodem Taszkenckim. Teraz więc kolej na Małopolskę i Region Samarkandy, w których istotną rolę odegrałyby relacje miast: Krakowa i Samarkandy. Planowana na jesień tego roku misja gospodarcza z udziałem firm z Krakowa i Małopolski byłaby dobrym początkiem współpracy.
Pan Prezydent Miszalski z entuzjazmem odniósł się do stanowiska Ambasadora Uzbekistanu, deklarując otwartość dla wspólnych działań. Naturalnym partnerem dla Krakowa jest Samarkanda, miasto odwiedzane rocznie przez 10 mln turystów. Sprzyja temu bezwizowy system dla pobytów 40-dniowych. Turystyka jest także siłą napędową uzbeckiej gospodarki. To jest z ważniejszych obszarów współpracy, który może także być powiązany z historią - Samarkanda była jednym z miejsc zesłań Polaków po powstaniu listopadowym i styczniowym. Znajdują się tam cmentarze z licznymi grobami polskich powstańców oraz żołnierzy Armii gen. Andersa. Polakami, którzy mają swoje miejsce w historii Uzbekistanu są także Leon Barszczewski – fotograf, podróżnik i badacz ludów Azji Środkowej, który mieszkał w Uzbekistanie, a także… Anna German, piosenkarka bardzo popularna i ceniona przez Uzbeków.
Myśląc o współpracy turystycznej, Pan Prezydent podkreślił zasadności uruchomienia bezpośrednich połączeń z Krakowa do Samarkandy i Taszkientu. Obecnie takie połączenie funkcjonuje na trasie Warszawa – Taszkient, ale z uwagi na duże obłożenie samolotów - kursy 3 razy w tygodniu, jest potrzeba zwiększania ich częstotliwości do 5 lotów w tygodniu. Prezydent Krakowa zadeklarował gotowości podjęcia rozmów z prezesem PLL LOT w tej sprawie, co spotkało się z dużą wdzięcznością Pana Ambasadora Agzamkhodjaeva.
Biorąc pod uwagę wzajemny potencjał oraz otwartość na współpracę, na pewno warto kontynuować działania, które zaowocują konkretnymi projektami, jakie mogą stać się podstawą do nawiązania relacji partnerskich.