Pielęgnowanie krakowsko-francuskich relacji
Relacje krakowsko-francuskie były tematem spotkania Prezydenta Miasta Krakowa Aleksandra Miszalskiego z Ambasadorem Francji J.E. Etienne'em de Poncis, któremu towarzyszył Konsul Generalny Francji w Krakowie Cédric Peltier. Francuscy dyplomaci odwiedzili krakowski magistrat w piątek, 28 marca.

Była to pierwsza oficjalna wizyta Pana Ambasadora, który wcześniej wygłosił wykład w Uniwersytecie Jagiellońskim pt. „Francja i polska, wspólnie wobec wyzwań bezpieczeństwa Europy”, w ramach projektu Jagiellońskie Spotkania Dyplomatyczne. Bezpieczeństwo to obecnie najważniejszy temat, który jest też motywem przewodnim polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Prezydent przedstawił aktualne priorytety dla władz Krakowa, które zakładają: prace na planem ogólnym, nowelizację Strategii Rozwoju Krakowa, działania na rzecz wdrażania rozwiązań smart city, rozwój start-upów i przedsiębiorczości, współpracę z krakowskimi uczelniami wyższymi. Ważne dla miasta projekty to także zagospodarowanie Wesołej, dzielnicy kreatywnej, która jest przykładem asocjacji przeszłości i przyszłości. Trwają intensywne prace nad masterplanem, który w niedługim czasie będzie poddany konsultacjom społecznym. Inne kluczowe projekty to Zabłocie oraz Kraków Nowa Huta Przyszłości, a także Centrum Narracji Przyszłości im. S. Lema.
Prezydent Miszalski podkreślił bardzo aktywną współpracę w obszarze kultury: koncerty muzyki francuskiej podczas festiwali Misteria Paschalia i Opera Rara, Nagroda Goncourtów przyznawana w czasie Festiwalu Jospeha Conrada, wsparcie BNB Paribas dla Green Film Festiwal, Off Camera.
Konsul Peltier w pełni podzielił tę opinię i wspomniał o kolejnym projekcie realizowanym z Krakowskim Biurem Festiwalowym jakim jest rezydencja francuskich artystów w Krakowie.
Liczna reprezentacja firm francuskich w Krakowie (186) i Małopolsce (221) to także duży kapitał dla rozwoju wzajemnych relacji. Pan Ambasador wspomniał o firmie Alstom, która działa na terenie Polski i zatrudnia ponad 5 tysięcy pracowników, zajmuje się taborem kolejowym oraz systemami sygnalizacji. Dlatego w przyszłości może być też ważnym partnerem przy budowie metra w Krakowie.
Kolejnym obszarem, potwierdzającym udaną współpracę jest turystyka. Corocznie ok. 800 tysięcy Francuzów odwiedza Kraków, a te statystyki na pewno będą jeszcze lepsze dzięki nowemu bezpośredniemu połączeniu lotniczemu Kraków – Paryż Orly, którego uroczysta inauguracja odbyła się 31 marca br.
Podczas rozmowy nawiązano do partnerstwa Krakowa z Orleanem i Bordeaux - z którym aktywna współpraca przebiega także w ramach przynależności do Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC). Oba miasta wspólnie realizowały projekt Quebec Road Map, dotyczący transformacji miast historycznych poprzez ich zazielenianie. Merowie obu miast francuskich zostali także zaproszeni do udziału w konferencji „Turystyka w zrównoważonej transformacji miast w poszukiwaniu realnej równowagi”, organizowanej przez Urząd Miasta Krakowa w dniach 10-11 kwietnia.
Jednym z ważniejszych planów francuskiego konsulatu jest utworzenie szkoły francuskiej w Krakowie. Trwają już poszukiwania odpowiednego budynku. Prezydent Miszalski zadeklarował pomoc w ramach zasobów gminnych, po otrzymaniu specyfikacji technicznej.
Na koniec Pan Ambasador wyraził zadowolenie z wyraźnej odnowy w obustronnych relacjach Polski i Francji , co będzie miało swój wyraz w traktacie o współpracy polsko-francuskiej, którego podpisanie – jak ogłoszono podczas niedawnego szczytu w Paryżu (tzw. Koalicja Chętnych) – ma nastąpić w Nancy.