Start rozwiń menu

Ważna debata o turystyce w Krakowie: „Miasta Historyczne 3.0”

Za nami kolejna edycja międzynarodowej konferencji „Miasta Historyczne 3.0”, która odbyła się 10–11 kwietnia 2025 r oku w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

Fot. Piotr Wojnarowski - Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa

Tematyka konferencji: „Turystyka w zrównoważonej transformacji miast: W poszukiwaniu realnego balansu” jest poważnym wyzwaniem, co zgodnie przyznali wszyscy uczestniczący w spotkaniu eksperci, m.in. z Berlina, Bragi, Brna, Wilna, Wiednia, Tallina czy Lwowa.

Wydarzenie obejmowało cztery panele tematyczne:

  • I: Gen Tour – kim są turyści odwiedzający miasta historyczne?
  • II: Dziedzictwo przyrodnicze a turystyka w miastach historycznych – w poszukiwaniu synergii
  • III: W kierunku zrównoważonej gospodarki nocnej
  • IV: Zrównoważony miejski place-making i twórcze interwencje

Zebrane w czasie dyskusji wnioski unaoczniły, jak kluczowe jest spojrzenie na turystykę nie jako na odrębny byt, lecz integralną część funkcjonowania miasta, nierozerwalnie związaną z życiem mieszkańców, ochroną dziedzictwa i rozwojem gospodarczym, a więc wieloma różnymi procesami. Turystyka z pewnością wzbogaca miasto i je rozwija – otwierając na nowe spojrzenia, perspektywy i sposoby postrzegania, a także budując jego bogactwo, nie powinna jednak dominować nad innymi aspektami.

Prezydent Aleksander Miszalski podsumowując obrady podkreślił, że na turystykę, tak jak na inne obszary rozwoju miasta, należy patrzyć z perspektywy mieszkańców. To oni przez wieki budowali dziedzictwo, kulturę i tożsamość Krakowa, i dziś ma być przede wszystkim dla nich miejscem do życia. By motto ,,Polityki zrównoważonej turystyki Krakowa”: Mam szczęście mieszkać tam, dokąd inni mogą przyjechać tylko na chwilę, było uprawnione, miasta muszą planować rozwój turystyki jako element szerokiego procesu. Turystyka nie jest celem samym w sobie - powinna być programowana tak, by towarzyszyć innym procesom, uzupełniać je, wpisywać się w nie – a na pewno im nie szkodzić.

W tym kontekście projekt Miasta Historyczne 3.0 – skupiony dotąd na wspieraniu wartości turysty jako konsumenta – powinny ewoluować w stronę koncepcji 4.0, gdzie turystyka jest narzędziem zrównoważonej transformacji miasta: na rzecz dobrostanu, wysokiej jakości życia mieszkańców i odporności środowiskowej miejskiego ekosystemu.

W czasie konferencji wskazano najważniejsze współczesne wyzwania rozwoju miast historycznych: wzmacnianie potencjału przyrodniczego w kontekście dziedzictwa kulturowego, zrównoważony rozwój życia nocnego oraz tworzenie nowych przestrzeni kreatywnych. Te trzy zagadnienia silnie się przenikają – co widoczne jest choćby na przykładzie rewitalizowanej dzielnicy Wesoła w Krakowie – a przez wszystkie z nich przenika także turystyka. Celem działań miasta jest wzmocnienie jej pozytywnej roli i niwelowanie wpływu negatywnego.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia w galerii OtoFotoKronika Krakowa

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Kinga Stoszek
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2025-04-15
Data aktualizacji: 2025-04-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź