Delegacja z Bawarii odwiedza Kraków
27 maja 2025 roku bawarska delegacja polityczna na czele z przewodniczącym frakcji CSU Klausem Holetschkiem oraz premierem Bawarii Markusem Söderem, spotkała się z prezydentem Miasta Krakowa Aleksandrem Miszalskim oraz przewodniczącym Rady Miasta Jakubem Koskiem.

W spotkaniu uczestniczyła także konsul Niemiec Dagmar Hillebrand. Ze strony Urzędu Miasta Krakowa obecni byli również: Zastępczyni Dyrektor Kancelarii Prezydenta Beata Sabatowicz, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej, Równości i Zdrowia Beata Byszewska, Dyrektor Wydziału ds. Turystyki Natalia Kulec-Greń oraz Główny Konsultant do Spraw Systemów Teleinformatycznych Bartłomiej Węglarz.
Podczas spotkania omówiono zagadnienia dotyczące w szczególności znaczenia turystyki jako czynnika gospodarczego, systemu opieki zdrowotnej i społecznej w Krakowie, migracji - także w kontekście uchodźców z Ukrainy przebywających w Krakowie oraz związanych z tym szansach i wyzwaniach. Goście zainteresowani byli także kwestiami transformacji cyfrowej i ograniczania biurokracji w Urzędzie Miasta Krakowa oraz partnerstwem miast Krakowa i Norymbergi.
Oprócz spotkań oficjalnych, delegacja odwiedziła były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, a także centrum starego miasta w Krakowie oraz Kopalnię Soli w Wieliczce. Od 28 maja 2025 roku delegacja kontynuuje swój program w Warszawie.
Bawaria jest największym pod względem powierzchni i drugim pod względem liczby ludności krajem związkowym Republiki Federalnej Niemiec. Nie tylko na płaszczyźnie Unii Europejskiej, ale także na całym świecie - Bawaria jest cieszącym się zainteresowaniem miejscem inwestycji, partnerem handlowym i dostawcą produktów i usług. Jedna czwarta niemieckich przedsiębiorstw notowanych na giełdzie DAX ma swoją siedzibę w Bawarii. Do tego ponad 20% światowych liderów pochodzi z Bawarii, w tym: Adidas, Audi, BMW, Airbus i MAN. Bawaria, jak i całe Niemcy, są kluczowym partnerem Polski na wielu płaszczyznach, w tym głównie w sferze gospodarczej.
Norymberga jest miastem partnerskim Krakowa od 1979 roku. W 1996 roku powstały wyjątkowe placówki kulturalne Dom Krakowski w Norymberdze i Dom Norymberski w Krakowie, które na stałe zaistniały na kulturalnej mapie naszych miast organizując liczne wystawy, happeningi artystyczne, spotkania autorskie, pokazy filmowe i teatralne. Współpraca z bawarskim miastem partnerskim należy do wzorcowych i dotyczy niemal wszystkich dziedzin życia: kultury, gospodarki komunalnej, współpracy szkół i młodzieży, promocji czy sportu; współpracują ze sobą także miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne oraz ogrody zoologiczne. W ubiegłym roku miasta uroczyście obchodziły jubileusz 45-lecia wzajemnych kontaktów.